W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc Sobótkowa na Moście Kultury: Orkiestra Św. Mikołaja + Erith – koncert

Noc Sobótkowa na Moście Kultury: Orkiestra Św. Mikołaja + Erith – koncert
Data rozpoczęcia 2016-06-23
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Most Kultury, Most Mariana Lutosławskiego
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Sobótka, najkrótsza noc w roku, to dla mieszkańców północnej i środkowej Europy święto szczególne. Najdłuższa noc zyskała bogatą oprawę Świąt Bożego Narodzenia. Obrzędy związane z najkrótszą nocą były przez kościół tępione i a w końcu podjął on próbę zasymilowania tego święta z obrzędowością chrześcijańską.

Tak więc 24. czerwca obchodzony jest dzień narodzin Jana Chrzciciela. Noc ta ma też szczególne znaczenie dla Orkiestry św. Mikołaja, która jest zafascynowana tym letnim świętem. Muzycy, jeśli tylko nie występują, starają się spędzić Noc Sobótkową nad wodą przy ognisku. W tym roku nadarza się okazja połączenia tych dwóch wydarzeń; Sobótkowy koncert nad Bystrzycą. Na Moście Kultury oczywiście zabrzmi "Koło Jana", ale głównie piosenki z najnowszego albumu Mikołajów. Już w czasie opracowywania materiału muzycznego na płytę "Mody i Kody" pojawiła się potrzeba podkreślenia współczesnych aranżacji utworów, poprzez użycie "prawdziwej" perkusji. Zagra na niej Jacek Warszawa
perkusista legendarnej Orkiestry na Zdrowie Jacka Kleyffa. Na koncercie pojawi się także nowa wiolonczelistka - Ola Bałdyga. Na Moście Kultury nie zabraknie innych akcentów sobótkowych, wianków, ziół i ognia.

Orkiestra św. Mikołaja od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie manier wokalnych, m.in. białego śpiewu. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty strunowe: dutar i cymbały, smyczkowe – mazanki, skandynawską nyckelharphę i całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim, i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.

Erith - swoje pierwsze solowe koncerty zaczęła grać w październiku zeszłego roku, zdobywając w bardzo krótkim czasie sympatię publiczności i wielu dziennikarzy. Wystąpiła już na licznych ważnych wydarzeniach muzycznych m.in. na Europejskich Targach Muzycznych CJG, Festiwalu Filmów Niezależnych Kiloff, City Sounds Showcase, Ars Cameralis, Alter Feście i na Spring Breaku.