W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Noc Świętojańska
Data rozpoczęcia 2008-06-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Data zakończenia 2008-06-22
Godzina zakończenia 01:00
Miejsce Plac po Farze
Kategoria Koncert

Wielkie widowisko muzyczno - plastyczno - teatralne.

..W Noc świętojańską przyciągniesz miłość i odegnasz zło. Wierzono, że
jest to noc niezwykła, że na św. Jana słońce kłania się ziemi dwa razy.
Sobótka, czyli święto Kupały gdzie wróżby tej nocy dotyczą przede
wszystkim miłości, jest to czas poświęcony pochwale życia...

Jest to już tradycja organizowania na Starym Mieście magicznych widowisk w
tą szczególną noc. Chcemy nawiązać także do wielokulturowej historii
Lublina. Widowisko odbędzie się na Placu po Farze z panoramą Zamku
Lubelskiego w tle. Na scenie wystąpią gwiazdy muzyki folkowej z dużym
naciskiem na artystów zza wschodniej granicy. Podczas nocy odbędą się
pokazy kuglarskie i magiczne happeningi. Obcowanie z kulturą, sztuką,
magią, słowiańską tradycją, ma stworzyć ze starego miasta Miejsce cudowne
poprzez nasycone barwami widowisko oferujące niezapomniane wrażenia i
emocje wszystkim uczestnikom.

W trakcie Nocy Świętojańskiej na scenie wystąpią:

Gadająca Tykwa - Muzyka Gadającej Tykwy jest etniczna, ale wszystkie kompozycje są autorskie. Na potrzeby zespołu stworzono niby-język, wzorowany na językach afrykańskich. Równie egzotyczne są instrumenty wykorzystywane w ich muzyce, dzięki którym nabiera ona charakterystycznych transowych brzmień. Sami muzycy twierdzą, że czerpią „inspiracje z muzyki kultur, które nie stworzyły cywilizacji zrywającej bezpośredni kontakt człowieka z natura i dotyczy to głównie kultur czarnego lądu”.
Publiczność lubelska poznała i doceniła Gadającą Tykwę w zeszłym roku podczas konkursu Sceny Otwartej „Mikołajków Folkowych”, gdzie wraz z Nell'Ambientes otrzymali I nagrodę oraz Nagrodę Publiczności.


Czeremszyna - Czeremszyna jest jednym z bardziej znanych zespołów folkowych w Polsce. Powstał w listopadzie w 1993 roku w Czeremsze na Podlasiu z inicjatywy Barbary Kuzub – Samosiuk. Pierwszy występ przed szerszą publicznością miał miejsce w grudniu 1993 roku w Lublinie na Mikołajkach Folkowych. Początkowo zespół liczył dziewięć osób. Obecnie w Czeremszynie gra 8 muzyków. Wykorzystując rozwinięte instrumentarium, w skład którego wchodzi bałałajka basowa, akordeon, mandolina, gitara, bęben basowy, kongo, kongitas, sopiłki, skrzypce, cymbały i fujara słowacka grają głównie pieśni ludowe z Podlasia nawiązując przy tym do lokalnej gwary.

Dacha Bracha - „Etno + chaos - to rdzenie słów, z jakich wynika świat muzyki, różnorodny w swoich rytmach, ale poznawalny w dźwiękach rodzimej muzyki, świat zaskakujący, oczekiwany i nowy”. Etno-chaos to najlepsze określenie charakteru muzyki kijowskiego zespołu DachaBracha – muzyki oryginalnej i dziwacznej, krzyżując w charakterystyczny dla siebie sposób elementy zarówno europejskie jak i orientalne, nowoczesne i tradycyjne.

Shannon - Shannon to zespół, którego twórczość od czasów powstania grupy (1994) inspirowana jest muzyką celtycką. Na swoim koncie mają 8 wydawnictw fonograficznych – ostatnia płyta „Psychofolk” wydana została w zeszłym roku. Występują zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. na „Festival Interceltique de Lorient" w Bretanii, "Celtica" (Włochy), a także w Malezji, gdzie zagrał dwukrotnie w 2005 i 2007 roku na "Rainforest World Music Festival".
Shannon to wciąż poszukujący w temacie muzyki celtyckiej zespół, który jednocześnie wypracował swój własny styl (ceniony przez wielu fanów muzyki folkowej), oparty na nowoczesnych aranżacjach oraz na własnych kompozycjach.

Widowiskowe pokazy sztuk kuglarskich i magicznych zaprezentują:
Udo Unglaublich, Ilja Landsberg, Roy Fagbuyi

W trakcie Nocy Świętojańskiej zostaną ukazane również oryginalne Rytuały
Słowiańskie.