W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

O-Twórz Lublin! Otwarta Forma

O-Twórz Lublin! Otwarta Forma
Data rozpoczęcia 2014-01-14
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Plac po Farze
Kategoria Akcja

Stowarzyszenie Grupa Projekt zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii do udziału w kolejnej edycji interaktywnego projektu O-Twórz Lublin! Forma Otwarta.

Czym jest O-Twórz Lublin!?
Projekt O-Twórz Lublin! narodził się jako pomysł na poznanie Lublina i stworzenie więzi między mieszkańcami miasta. Specjalnie skonstruowany przez Marcina Moszyńskiego jednorazowy aparat otworkowy jest oczywiście czymś o wiele więcej, niż pomysłowym gadżetem promocyjnym.
Ten zgrabny przedmiot-pudełko, nawiązuje w swojej idei do dwóch bardzo ważnych tradycji kulturowych: do tradycji i ruchu fotografii otworkowej, której korzenie sięgają początków cywilizacji (camera obscura) i nawiązuje do tradycyjnej, a obecnie na nowo cenionej ręcznej wytwórczości (handmade). Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz. Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce. Projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości.
Nasze skromne dotąd zamiary wzajemnego twórczego otwierania Lublina i Lublinian, przeszły najśmielsze oczekiwania – nie tylko mieszkańcy dostrzegli swoje miasto i włączyli się w tworzenie jego osobistego, intymnego obrazu, ale cała Polska miała możliwość zobaczenia jak tworzy się prawdziwie przyjazną swoim mieszkańcom przestrzeń. Pierwsza edycja naszej akcji w głosowaniu słuchaczy Radiowego Domu Kultury – audycji Programu 3 Polskiego Radia – zajęła 2. miejsce w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2012, znajdując się pośród tak uznanych imprez jak: Off Festiwal, Miesiąc Fotografii w Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum.
Porcelanowe fotografie, które zwieńczyły II edycję projektu O-Twórz Lublin zainteresowały portal Ładnie Naprawię i spotkały się z dużym uznaniem praktyków sztuki użytkowej i przyjaznymi reakcjami mieszkańców. Trzecia edycja projektu zakończyła się wydaniem wyjątkowej publikacji pn. Księga Miasta Lublina. Powstałe do tej pory obrazy, dopełniła historia inspirowana wybranymi przez Lublinian kadrami, a napisana ręką wrażliwego na tradycyjną fotografię, doskonałego pisarza i poety – Jacka Dehnela.

O-Twórz Lublin! Forma Otwarta
Jako mieszkańcy Lublina, z roku na rok starsi, coraz mocniej zaznaczamy potrzebę łączenia skrawków tradycji i dzisiejszych, międzyludzkich potrzeb. Coraz wyraźniej podkreślamy też potrzebę uczestniczenia w życiu miasta, nie tylko w chwilach negatywnej mobilizacji, ale bezinteresownej przestrzeni kultury bycia ze sobą. Zaskarbiona na użytek projektu fotografia otworkowa, to już nie tylko obraz miasta, wycinek z dnia, ale esencja bycia-w-mieście. Stąd Forma Otwarta, która niech będzie zaczynem dla kreatywnego, wielostronnego i przyjaznego rozwoju mieszkańców i ich miasta.
Tematem tegorocznej edycji projektu O-Twórz Lublin! jest Uniwersytecki Lublin. Tak jak w poprzednich edycjach odwiedzać będziemy miejsca dobrze znane mieszkańcom i turystom, jak również w nieco zapomniane zakątki Lublina, które noszą jeszcze ostatnie znamiona świetności.

Zgłoszenia: Zapraszamy na stronę projektu www.bezobiektywu.com
Udział w projekcie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Organizator:
Stowarzyszenie Kulturalne Grupa Projekt

Patroni medialni:
TVP Kultura | TVP Lublin | Radio Lublin | Akademickie Radio Centrum | Kurier Lubelski | NaszeMiasto.pl | Independent.pl | Fotografia Kolekcjonerska | Purpose

Partnerzy projektu:
Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka"
Galeria NN Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN

*Projekt O-Twórz Lublin! jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej