W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obserwatorium – wystawa obiektów użytkowych autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy

Obserwatorium – wystawa obiektów użytkowych autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy
Data rozpoczęcia 2017-07-05
Data zakończenia 2017-07-15
Miejsce Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Organizator Instytut im. Adama Mickiewicza, Culture.pl
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

OBSERWATORIUM – wystawa obiektów użytkowych autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy
Organizator: Instytut im. Adama Mickiewicza, Culture.pl
Kurator: MALAFOR Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski

OBSERWATORIUM to wystawa, która pokazuje efekty warsztatów dla studentów kierunków projektowych z Ukrainy, które odbyli pod okiem Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, twórców studia Malafor.

Zadaniem uczestników było stworzenie, pod okiem doświadczonych projektantów, obiektów użytkowych dedykowanych miejscu, w którym odbywały się warsztaty – z dala od miasta, blisko natury, na granicy dwóch krain – Kociewia i Kaszub.

Powstały obiekty, które w sposób dosłowny odpowiadały na temat „Obserwatorium”, jak koncepcja stworzenia punktów orientacyjnych w terenie dla obserwatora-fotografa, czy karmnik dla ptaków, dający możliwość obserwacji ptaków, obiekt do zwabienia motyli nocnych, by móc je obserwować oraz „uszy“ do lepszego wsłuchania się w przyrodę. Inne obiekty miały za zadanie zwrócenie uwagi człowiekowi na efekty jego destrukcyjnej działalności, np. przyrządy do pomiaru poziomu wody w naturalnych zbiornikach. Powstały również przedmioty mające na uwadze pomoc faunie i florze -  sygnalizator dźwiękowy odstraszający zwierzęta podczas koszenia łąk, osobisty ul oraz obiekt do zbierania nasion dzikich roślin i rozsiewania ich.

Warsztaty zorganizowane zostały w 2015 roku przez Culture.pl w ramach programu promocji polskiego designu na świecie.

Prezentowane prace:

  • Nazar Dutko „Urządzenie, które doczepia się do maszyn rolniczych i za pomocą ultradźwięków odstrasza od nich zwierzęta, w ten sposób ratując im życie”
  • Ievgenia Koval „Punkt do robienia zdjęć. Taki punkt można ustawić w konkretnym miejscu o konkretnych współrzędnych”
  • Iryna Bilohan „Ten przedmiot został stworzony po to, żeby mierzyć poziom wody w rzekach. Ma na celu pokazanie ludziom, że wody w rzekach nie tylko nie przybywa, ale że może też zniknąć”
  • Vita Hrytsiuk „Stworzyłam UL dla pszczół. Taki ul może mieć każda rodzina w swoim domu, żeby zwiększać populację pszczół”
  • Anton Diakonov, Mykyta Stepanenko „Ten projekt jest po to, żeby obserwować motyle nocne; można je łapać, robić im zdjęcia, a potem je wypuszczać. Projekt wykorzystuje fakt, że ćmy lecą do światła”
  • Vladislav Fedorenko „Obiekt ten symbolizuje to, że człowiek może zbierać nasiona, nie dotykając przyrody. Za pomocą kamienia umożliwiamy wiatrowi rozsiewanie tych nasion tak, jak mu się podoba i tak, jak mu będzie potrzebne”
  • Dmytro Komarov „Celem mojego projektu są ptaki, a raczej to, o czym one śpiewają”
  • Snezhana Zawalniuk „Karmnik dla ptaków. Zaprojektowany tak, by móc obserwować ptaki, a formą wpisywał się w krajobraz”
  • Jan Pfeifer „Naczynie służące do suszenia ziół leczniczych”