W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Odebrana kobiecość. Życie obozowe z perspektywy więźniarek

Odebrana kobiecość. Życie obozowe z perspektywy więźniarek
Data rozpoczęcia 2019-05-25
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy
Kategoria Spotkanie

Ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Niemi świadkowie historii”. Tym razem będzie ono poświęcone  kobiecej perspektywie osadzenia w obozie.

Kobiece drobiazgi, na pozór nieistotne w życiu codziennym, jak spinka do włosów, szminka czy grzebień, w niewoli stawały się wielką wartością, bo nie pozwalały zapomnieć o wolności i dawały złudzenie normalnego życia. Czy dawały jednak szansę na zatrzymanie poczucia kobiecości w warunkach, w których ludziom odbierano człowieczeństwo? Okazją do znalezienia odpowiedzi na to pytanie będzie prezentacja przedmiotów osobistych należących do więźniarek Majdanka oraz relacji kobiet, które przeżyły pobyt w KL Lublin. Sobotnie wydarzenie przybliży też codzienność osadzenia w obozie koncentracyjnym.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę 25 maja o godzinie 11.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających. Udział w nim jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy telefoniczne: 81 710 28 33 lub mailowe: .

W zbiorach Państwowego Muzeum na Majdanku znajduje się ponad trzysta tysięcy przedmiotów związanych z funkcjonowaniem KL Lublin. Nie sposób pokazać je wszystkie na wystawach, więc większość z nich przechowywana jest w muzealnych magazynach. Od 30 marca instytucja zaprasza na spotkania z cyklu „Niemi świadkowie historii”, podczas których z bliska można oglądać obiekty na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Spotkania odbywają się w wybraną sobotę miesiąca, a każde z nich ma inny temat przewodni związany z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Składają się z dwóch części – podczas pierwszej organizowanej w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM prezentowane i omawiane są eksponaty, a druga obejmuje zwiedzanie terenu byłego obozu z przewodnikiem.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej