W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Odsłonięcie Muralu Pawła Hajncela „Chleba, pracy, igrzysk”

Odsłonięcie Muralu Pawła Hajncela „Chleba, pracy, igrzysk”
Data rozpoczęcia 2012-07-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Otwarcie

Przez weekend Paweł Hajncel i Cezary Hunkiewicz wraz mieszkańcami ul. Wrońskiej malowali mural. W akcję zaangażowało się wielu mieszkańców wraz z dziećmi.

Organizatorzy zapraszają na obejrzenie pełnego rezultatu pracy, spotkanie z artystą i mieszkańcami.

Praca pt: "Chleba! Pracy! Igrzysk!", dotyczy muralu na jednym z bloków w Lublinie. Towarzyszy mu postawiony na placu drogowskaz, na którym umieszczone są hasła określające teraźniejszą sytuację społeczno-polityczną w naszym kraju.

Mural i drogowskaz jest przypisany do konkretnego miejsca. Jest nim przestrzeń, w której żyją obywatele miasta Lublina, których życie codzienne stawia przed najtrudniejszymi wyzwaniami. Są nimi bezrobocie, trudna sytuacja materialna, zachwiane relacje międzyludzkie.

Poprzez działanie polegające na namalowaniu napisu na jednym z bloków „Chleba, pracy, igrzysk”, nawiązującego do starożytnego hasła, którym lud upominał się o swoje prawa, spodziewać się należy identyfikacji mieszkańców właśnie z nim. Ma on być ich głosem trwającym w przestrzeni publicznej, skazującym na ich problemy i domagającym się ich rozwiązania. Jest potencjalna nadzieja, że mural ten zjednoczy mieszkańców do wspólnego działania ku polepszeniu sytuacji materialnej jak i stosunków sąsiedzkich. Drogowskaz postawiony w tej samej przestrzeni próbuje wskazać prawdopodobne przyczyny złej sytuacji ludzi zamieszkujących tenże obszar. Wypisane wyrazy na drogowskazie np: kapitalizm, wolny rynek, bezrobocie, wykluczenie, kieruje uwagę na te aspekty współczesnego życia, które często umykają uwadze tam, gdzie dobrobyt jest powszechny.

Organizator:
Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie - Rewiry

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej