W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

ODWOŁANE - O!PLA – Festiwal Polskiej Animacji: konkurs studencki

ODWOŁANE - O!PLA – Festiwal Polskiej Animacji: konkurs studencki
Data rozpoczęcia 2020-03-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł
Kategoria Film

Realizowany od 2013 roku Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA (O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”) jest oddolną inicjatywą będącą przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Pomysłodawcą i organizatorem O!PLI jest Piotr Kardas. W 2020 roku z 246 zgłoszeń do 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA zakwalifikowano w sumie 101 tytułów. W Lublinie zaprezentujemy dwa konkursy Profesjonalny – filmy zrealizowane przez profesjonalistów w studiach filmowych oraz Studencki – animacje zrealizowane przez studentów uczelni artystycznych i filmowych.

Prezentowane filmy:

DUSZYCZKA / 2019 / 09:12 / Barbara Rupik / PWSFTviT ŁÓDŹ

Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

FALE ETERU / 2019 / 05:55 / Agata Perszutów / UAP POZNAŃ

Film opowiada historię ojca posiadającego niecodzienne hobby jakim jest krótkofalarstwo. Bohater jest bardzo zaangażowany w swoją pasję i przez to oddala się od świata rzeczywistego. Zatraca się w świecie zapomnianej radiotelegrafii, chcąc dosięgnąć sygnałów z całego świata. Jego fascynacji z boku przygląda się córka.

KAPRYSIA / 2019 / 08:07 / Betina Bożek / ASP KRAKÓW

Kaprysia, główna bohaterka filmu, to wymyślona przez reżyserkę planeta. Animacja jest obrazem krainy rządzącej się kaprysem. Wszystko, co istnieje na Kaprysi jest nieoczywiste, chaotyczne, zmienia swoje kształty i właściwości. Wzajemne przenikanie i przeobrażanie form, zmiana miejsc istot i przedmiotów – to słowa jakie określają charakter filmu. Pomimo pozornego bałaganu, jaki panuje na planecie, jest to miejsce szczęśliwe – dominują w nim jasne i czyste barwy. Stworzony przez autorkę filmowy obraz dziwnej i bajkowej rzeczywistości jest eksplozją radości i surrealizmu.

FAUST / 2019 / 06:45 / Marianna Atłas / ASP WARSZAWA

Animacja dyplomowa stworzona w technice połączenia tradycyjnej, przestrzennej animacji lalkowej i animacji cyfrowej. Jest to autorska interpretacja legendy o Fauście, opartej o dramat Johanna Wolfganga von Goethego z 1833 roku, w której uczony borykający się ze znalezieniem istoty sensu życia zawiera układ z diabłem. W filmie alchemik zostaje nawiedzony przez Mefistofelesa, skrywającego się pod postacią czarnego pudla. Animacja nawiązuje do nurtu niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Bazę stanowiły stworzone odręcznie lalki oraz scenografia.

NOC / 2019 / 01:56 / Alisa Temchenko / PJATK WARSZAWA

Punktem wyjścia do stworzenia animacji posłużyła piękna ukraińska pieśń “Cicho jest nad rzeką”, którą autorka filmu wraz z mężem codziennie śpiewają na dobranoc swojej córce.

ODDYCHAJ! /2019, /04:04 / Kamila Jasińska / ASP GDAŃSK

Oddychaj! – animowana krótkometrażówka o lęku społecznym, nieśmiałości w podejmowaniu kontaktu z innymi ludźmi. Lęk ten zwizualizowany jest jako rosnąca głowa głównej bohaterki, która w kryzysowych sytuacjach puchnie jak balon. Film ten jest migawką scen z życia: stresujących i zabawnych jednocześnie. Animacja powstała jako praca dyplomowa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

POKROWCE /2018, /05:15 / Karolina Borgiasz / PWSFTviT ŁÓDŹ

Przedmiotowe spojrzenie na wizerunek i cielesność człowieka.
Ludzka skóra to okładka, pokrowiec na wnętrze.
Życie ubrało nas w ciuchy z metkami aktu urodzenia.
Obleczeni zostaliśmy w jedyne ubranie, które ciągle się brudzi, spiera, pruje, rozciąga, zmienia.
Ciało z datą ważności.
Zostawimy nasze znoszone powłoki jak stare płaszcze w szafie.
Akceptacja nieuniknionego porzucenia.
Natura i cisza.
Wszystko ma początek i koniec.

„Pokrowce” to eksperymentalna animacja poklatkowa łącząca w sobie rzeźbę, ludzkie ciało i naturę.

QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR / 2019 / 15:00 / Julia Orlik / PWSFTviT ŁÓDŹ

Druciana dziewczyna nie chce już dłużej być z drutu, wyrusza więc w podróż, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu.

ŚWIADOMOŚĆ LALKI /2019 / 15:25 / Michał Wójcicki / UTH RADOM

Zrobotyzowana przyszłość. Świat niezwykle inteligentnych maszyn, towarzyszących przeciętnie inteligentnym ludziom. Świat, w którym nauka udowodniła istnienie duszy i odkryła sposób na jej wykorzystanie. Kosma, genialny, lecz niestabilny psychicznie robotyk, zostaje zwerbowany do przełomowego projektu technologii dusz. Jego jedyną towarzyszką jest lalka, której poświęca całą swoją uwagę…

TANGO TĘSKNOT / 2018 / 05:22 / Marta Szymańska / PWSFTviT ŁÓDŹ

Film jest malarską opowieścią o niezwykłej naturze tanga – tańca, który kojarzy nam się głównie z pożądaniem i namiętnością. Tymczasem tango to ‚smutna myśl, którą się tańczy’, to nieustająca tęsknota i poszukiwanie satysfakcji, ukojenia – zarówno subtelnie, jak i rozpaczliwie. W filmie bohaterowie – tancerze opowiadają nam o swoich tęsknotach, pragnieniach i relacjach z innymi właśnie poprzez taniec. Choć to, czego pragną zdaje się być na wyciągnięcie ręki – wciąż im umyka, jest nieuchwytne, nieobecne. Poszukiwanie ukojenia i satysfakcji może nigdy się nie skończyć.

WCZORAJ WYRÓSŁ MI PRZYJACIEL / 2020 / 08:10 / Adrianna Matwiejczuk / PWSFTviT ŁÓDŹ

W świecie, w którym wszystko zdaje się kręcić wokół przyjaźni, samotny mężczyzna postanawia wypróbować niekonwencjonalne metody, aby odnaleźć swoją bratnią duszę.

WINA / 2018 / 06:28 / Marcjanna Urbańska / PWSFTviT ŁÓDŹ

Opowieść o trudnych relacjach matki i córki. Dzieciństwo pełne miłości zostaje skonfrontowane z problemem depresji i alkoholizmu rodzica. Jest to słodko-gorzka opowieść o dwóch zagubionych kobietach, które starają się wygrać z demonami codzienności.

WINTER BIRD / 2019 / 05:44 / Paulina Kozieł / ASP KATOWICE

Franek, główny bohater, podejmuje się walki z żałobą po utracie ukochanej Amelki. Znajduje ukojenie w snach, które powoli mieszają się z rzeczywistością. Animacja oparta na prawdziwych wydarzeniach, dedykowana zmarłym Dziadkom Autorki. Muzyka oparta na utworze Aurory Aksnes.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej