W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Opowieść o Dumrulu Szalonym - spektakl opowieści

Opowieść o Dumrulu Szalonym - spektakl opowieści
Data rozpoczęcia 2016-05-14
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Dom Słów, ul. Królewska 17 (od podwórka)
Organizator Związek Polskich Artystów Plastyków
Udział Płatny
Koszt udziału Dziecko 5 zł, Dorosły 10 zł
Kategoria Wystawa

Opowiada: Agnieszka Ayşen Kaim.

 

Opowieść o Dumrulu Szalonym
Opowieść na motywach starotureckiego eposu "Księga Dede Korkuta", opowiadanego od XI wieku. Historia szaleńca, bohatera z gatunku mądrych głupców. Jest to jednocześnie opowieść o miłości do dzielnej Elif i walce z losem. Bohater , który tkwi jeszcze po uszy w dawnych, szamańskich zwyczajach walczy z Aniołem Śmierci - Azrailem z taką determinacją, że dostaje szansę wykupienia swojej duszy. Nie zabraknie boskiej ingerencji w życie prostych ludzi.

Spektakle opowieści
Opowiadanie jest powszechnie zrozumiałym językiem dialogu, dlatego jest bardzo dobrym sposobem na poznawanie innych kultur. To także niezwykle przyjazna i kameralna formuła teatralna. Duża frekwencja podczas festiwalu „Spotkania z Opowiadaczami Świata” pokazał, że lublinianie bardzo cenią sobie sztukę opowieści, dlatego także w ciągu roku chcemy w Domu Słów prezentować opowiadane spektakle. 

dr Agnieszka Aysen Kaim - opowiadaczka i orientalistka. Zajmuje się przede wszystkim opowieściami tureckimi, perskimi, arabskimi – szerokim kręgiem tradycji ustnej Bliskiego Wschodu. Ma w swoim repertuarze m.in. „Perskie miniatury na słowo i instrument”, „Opowieść o Dumrulu Szalonym” (na podstawie Księgi Dede Korkuta). Autorka pracy doktorskiej (Instytut Orientalistyki UW) poświęconej sztuce tureckiego meddaha. Adiunkt w Instytucie Slawistyki Południowej Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzi tam zajęcia poświęcone wpływom orientalnym w kulturze Słowian Południowych. Koordynatorka projektów kulturalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. MYTHOS – My Tradional Heritage – w ramach programu Grundtvig, 2010-2012). Tłumaczka języka tureckiego i angielskiego.

Wydarzenie polecane przez Akademię Opowiadaczy działającą przy Domu Słów.