W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Opowieść o Helenie Pawluk – bohaterce, którą warto poznać

Opowieść o Helenie Pawluk – bohaterce, którą warto poznać
Data rozpoczęcia 2017-09-27
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Czytelnia Naukowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Podczas II wojny światowej angażowała się w działalność konspiracyjną, zorganizowała ucieczkę z Majdanka żydowskiego więźnia, trafiła do obozu, cudem przetrwała niewolę. O niezwykłych losach pochodzącej z Lublina Heleny Pawluk opowiedzą jej najbliżsi - Danuta i Wojciech Pawluk. 

W ubiegłym roku Wojciech Pawluk przekazał Muzeum na Majdanku kolekcję blisko 100 fotografii, dokumentów oraz przedmiotów osobistych należących do jego babci. W najbliższą środę wraz z małżonką opowiedzą o barwnej historii życia Heleny Pawluk. Spotkanie z cyklu „Majdanek w pamięci rodzinnej” będzie również okazją do obejrzenia kolekcji pamiątek podarowanej Muzeum.

Helena Pawluk z d. Błeszyńska (1899-1994) - od wczesnej młodości była związana z Lublinem. Tutaj uczęszczała do Gimnazjum Filologicznego Żeńskiego im. Heleny Czarneckiej, a następnie ukończyła  studia prawnicze na Uniwersytecie Lubelskim. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę w lubelskim kuratorium oświaty. Od wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną i charytatywną. Dostarczała żywność dla więźniów Majdanka i Zamku. W październiku 1943 r. zorganizowała ucieczkę z obozu żydowskiego więźnia. Została za to aresztowana i skazana na śmierć. Więziona była w KL Lublin od października 1943 r. do stycznia 1944 r., a następnie przeniesiono ją do więzienia na Zamku. Cudem przetrwała niewolę. Wojna była dla Heleny Pawluk ciężką próbą charakteru, z której wyszła zwycięsko. Pomogły jej w tym głęboka wiara w Boga, wielki patriotyzm i odwaga oraz serce otwarte na drugiego człowieka. Wartości te przekazywane są w rodzinie Heleny Pawluk z pokolenia na pokolenie, podobnie jak pamięć o Majdanku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej