W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: Kronika peruwiańska Nueva Coronica y Buen Gobierno

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: Kronika peruwiańska Nueva Coronica y Buen Gobierno
Data rozpoczęcia 2016-11-16
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul Zamkowa 9
Udział Płatny
Kategoria Wystawa

Muzeum Lubelskie wspólne z Ambasadą Republiki Peru w Polsce ma zaszczyt zaprosić na wystawę: „Kronika peruwiańska Nueva Coronica y Buen Gobierno autorstwa Felipe Guaman Poma de Ayala”.

Wystawa ma na celu przybliżyć zwiedzającym jedną z najcenniejszych książek jakie kiedykolwiek powstałych w dziejach świata, zachowaną w jednym egzemplarzu kronikę: Nueva Coronica y Buen Gobierno. Manuskrypt ten odkryto przypadkowo w roku 1908 w zbiorach Królewskiej Biblioteki w Kopenhadze. Zadziwił on badaczy swoją treścią, objętością i wielością ilustracji – książka liczy 1180 stron i zawiera 398 rysunków. Powstała około 1615 roku.  Autorem tego dzieła był Indianin, wywodzący się z Inkaskiej arystokracji Felipe Guaman Poma de Ayala. Jego zamiarem było opisanie Peru przed przybyciem Europejczyków, jego tradycji, zwyczajów i historii. Na kartach swojej kroniki wymienia on i opisuje Inkaskich władców, ich pałace, świątynie oraz najważniejsze miasta. Autor urodzony już po przybyciu Hiszpanów pełnił funkcję tłumacza dla europejskich misjonarzy. Spisał swoje dzieło w języku hiszpańskim, jednak postanowił wpleść w tekst wiele słów, a nawet zdań w rdzennym języku Keczua. Felipe Guaman Poma de Ayala dedykował swoje dzieło królowi Hiszpanii Filipowi III. W kronice pada wiele słów skargi względem nadużyć hiszpańskich konkwistadorów, urzędników i misjonarzy. Autor wierzył, ze król poznawszy dzięki kronice swoje odległe królestwo może ulżyć w cierpieniach jego mieszkańcom. Niestety nie mamy nawet cienia dowodu na to, że kronika kiedykolwiek dotarła na przeniknięty intrygami dwór Filipa III. Dziś już zapewnie nigdy nie będziemy w stanie prześledzić drogi manuskryptu pomiędzy Peru a półką biblioteki w Kopenhadze, wiemy jednak że skarga autora pozostała bez odpowiedzi.

Dziś mieszkańcy Lublina mają wyjątkową okazję obejrzeć kopie ilustracji które zdobią poszczególne karty kroniki Nueva Coronica y Buen Gobierno i dzięki nim poznać historię, zwyczaje i geografię Peru.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej