W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie ekspozycji: Dzielnice zagłady. Niemieckie getta dla Żydów w okupowanym Lublinie

Otwarcie ekspozycji: Dzielnice zagłady. Niemieckie getta dla Żydów w okupowanym Lublinie
Data rozpoczęcia 2016-03-24
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Ponad 80 zdjęć, z czego około 50 dotąd niepublikowanych, 33 dokumenty historyczne i 52 fragmenty relacji – te materiały znajdą się na nowej wystawie plenerowej organizowanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku w ramach upamiętnienia 75. rocznicy utworzenia getta lubelskiego. 

Ekspozycja „Dzielnice zagłady. Niemieckie getta dla Żydów w okupowanym Lublinie” w sposób przekrojowy ukazuje wielowątkową historię getta na lubelskim Podzamczu, a także będącego jego kontynuacją getta szczątkowego w dzielnicy Majdan Tatarski. Wystawa składa się z 20 plansz z obrotowymi prezenterami, które pozwalają zwiedzającym na aktywne poznawanie jej treści. Oprócz tekstów historycznych i licznych zdjęć na każdej z plansz znalazły się fragmenty wspomnień i relacji żydowskich mieszkańców getta, Polaków mieszkających w Lublinie, a nawet niemieckich okupantów. 

Ekspozycja prezentuje głównie materiały źródłowe pochodzące ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku, a także z zasobów 15 instytucji krajowych i zagranicznych oraz archiwów prywatnych. Autorem koncepcji i scenariusza wystawy jest Krzysztof Banach, kierownik Działu Wystawienniczego PMM.

Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie wykład dr. hab. Dariusza Libionki, kierownika Działu Naukowego PMM, poświęcony gettom na okupowanych ziemiach polskich, prezentacja zdjęć lubelskiego getta przygotowana przez Krzysztofa Banacha oraz pokaz filmów z relacjami świadków funkcjonowania gett.

24 marca 1941 r. niemieccy okupanci utworzyli w Lublinie getto na Podzamczu i zmusili do osiedlenia się tam wszystkich zamieszkałych w mieście Żydów. W marcu i kwietniu 1942 r. większość mieszkańców dzielnicy wywieziono do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, zaś pozostałych w Lublinie Żydów przeniesiono do getta szczątkowego utworzonego na Majdanie Tatarskim. Również ono zostało ostatecznie zlikwidowane przez władze okupacyjne 9 listopada 1942 r., zaś jego mieszkańców uśmiercono w obozach na Majdanku i w Sobiborze, a także rozstrzelano w pobliskim Lesie Krępieckim. W okresie istnienia obu gett na ich terenie oraz w powiązanych z nimi obozach zginęło ok. 40 tysięcy Żydów z Lublina i Lubelszczyzny, przybyszów z Łodzi, Kalisza, Sieradza, Krakowa i Warszawy oraz żydowskich obywateli Czech i Niemiec.

 

Pliki do pobrania:

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej