W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: „Lublin. 43 tysiące”

Otwarcie wystawy: „Lublin. 43 tysiące”
Data rozpoczęcia 2015-05-11
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Wernisaż

25 lat temu grupa zapaleńców weszła do opuszczonej ruiny jaką wtedy była Brama Grodzka Dokładnie 11 maja 1990 roku o godz. 17.00 odbyła się tu pierwsza premiera Teatru NN - „Wędrówki niebieskie”. W tym czasie Brama Grodzka i sąsiadujące z nią kamienice zostały w pełni odbudowane, a Teatr zamienił się w Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Powstało tu ważne miejsce pamięci i żywy ośrodek kultury. Ostatnim etapem rewitalizacji wnętrza siedziby Ośrodka jest wystawa – instalacja „Lublin. 43 tysiące”.

Specjalnie na 25-lecie powstania Teatru przygotowywany jest projekt „Lublin. 43 tysiące” dedykowany mieszkającej tu kiedyś społeczności żydowskiej.
Miasta Żydowskiego i jego mieszkańców już nie ma, zniknęły ulice, domy, synagogi. W roku 1939, jeszcze przed wybuchem wojny, został sporządzony powszechny spis ludności Lublina. Wykazał on, że w mieście żyje 43 tysiące Żydów. Nikt wtedy nie przypuszczał, że wkrótce dojdzie do Zagłady i cała ta społeczność przestanie istnieć.

Zadajmy sobie pytanie co stało się z tymi 43 tysiącami ludźmi? Co wiemy o ich indywidualnych losach? Historycy nie koncentrują się na pojedynczych osobach i ich historiach. Dlatego, tak ważne jest uzmysłowienie sobie, że za tą liczbą kryje się 43 tysiące twarzy, 43 tysiące imion i nazwisk, że byli to mężczyźni, kobiety i dzieci, że każdy z nich urodził się w konkretnym dniu i roku, i że mieszkał w konkretnym domu, mającym swój adres.
Organizatorzy Zagłady bardzo chcieli aby wszelka pamięć o ich ofiarach zginęła. Nie wystarczyło im skazanie Żydów na śmierć, chcieli ich również zepchnąć w otchłań niepamięci. Miały na zawsze zniknąć (po nich) wszystkie ślady tego że tu żyli. Każdy dokument będący tego świadectwem miał być zniszczony.

Tej totalnej idei wymazania wszelkich śladów istnienia po tysiącach ludzi, tej ciemnej utopii wyrastając z samego jądra zła - przeciwstawiamy zupełnie inną utopię, równie totalną.
Projekt ten nazwaliśmy „Lublin. 43 tysiące”. Jego nazwa odwołuje się do liczby Żydów mieszkających w 1939 roku w Lublinie. W ramach projektu chcemy ocalić pamięć o każdym z 43 tysięcy mieszkańców Miasta Żydowskiego. Chcielibyśmy odnaleźć 43 tysiące nazwisk tych osób i zrekonstruować na tyle ile jest to możliwe ich losy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej