W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy „Projekt Hołowno”

Otwarcie wystawy „Projekt Hołowno”
Data rozpoczęcia 2009-02-20
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wernisaż

Młode Forum Sztuki Galerii Białej prezentuje wystawę "Projekt Hołowno".

Wystawa jest prezentacją kilkunastu projektów, które zapoczątkowano na plenerze w Hołownie w lipcu 2008 roku. Plener wraz ze Janem Gryką prowadził Robert Kuśmirowski a uczestniczyli w nim studenci IV roku Edukacji z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Na wystawie swoje projekty zaprezentują:

Kama Bubicz

Paulina Chreścionko

Paulina Daniluk

GAZOBETONOWNIA: Barbara Abramowicz / Aleksandra Mijal / Natalia Głowacka

Wiola Głowacka

Jan Gryka

Dawid Jurek

Ewelina Kruszewska

Agata Krutul

Jan Milewski

Mariusz Tarkawian

Jacek Wierzchoś

Monika Zapisek


kurator wystawy: Jan Gryka


Jan Gryka o plenerze:

"Programowo dotyczył on poszukiwania odpowiedzi na nastepujące pytania:
- Czy w warunkach wiejskich może funkcjonować sztuka publiczna?
- Jaka i czy w ogóle może wystšpić potencjalna recepcja artystycznych realizacji?
- Czy kontekst historyczny miejsca i stan aktualny mogą mieć wpływ na autorskie projekty?
- Czy realizacje tego typu mogą mieć funkcje edukacyjne i użytkowe?
Na bazie istniejących uwarunkowań historycznych i socjologicznych, ale również wobec wizji rozwoju miejsca i jego tożsamości próbowaliśmy wykreować projekty artystyczne, które mogłyby być zrealizowane jako stałe realizacje.
Chodziło nam raczej o sprawdzenie potencjalności miejsca, jego otoczenia i zbudowanie artystycznych projektów, które stałaby się nie tylko wizerunkiem miejsca ale miałyby funkcje turystyczne
i zarazem użytkowe dla tamtejszej społeczności.
Efektem naszego tam pobytu jest kilka impresji na temat Hołowna i okolic oraz wizyjne projekty wiejskich SPA, podziemnego amfiteatru, wyposażenia wiejskiej chaty, czy też systemu informacji wizualnej. Sądzimy, że w dalszej perspektywie może powstać jeszcze wiele różnorodnych wizji, które pojawiają się już jako tzw. potencjalność. W Hołownie znalazł swoje siedlisko Robert Kuśmirowski, który buduje tu artystyczne pracownie rezydencjalne dla artystów z Polski i ze świata.
Nieoczekiwanie więc otwiera się perspektywa realnej współpracy przy realizacji różnorodnych projektów, które mogą się stać niezwykłą atrakcją dla tego regionu."





Organizatorzy pleneru:
Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego w Podedwórzu oraz Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie.