W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pamięć miejsca: Kultura lubelskich Żydów - spotkanie

Pamięć miejsca: Kultura lubelskich Żydów - spotkanie
Data rozpoczęcia 2015-11-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, Sala Czarna
Udział Bezpłatny

Ośrodek Brama Grodzka “Teatr NN” zaprasza na spotkanie poświęcone przedwojennej kulturze  lubelskich Żydów połączone z prezentacją nowego portalu „Lublin. Pamięć Miejsca - Miasto Żydowskie”. 

W trakcie spotkania opowiemy o tym jak wyglądało bogate życie kulturalne Żydów lubelskich. Zaprezentujemy również maszynę do pisania z hebrajskimi czcionkami, która znajdowała się w redakcji przedwojennej gazety “Lubliner Tugblat” oraz oryginalny egzemplarz tej gazety z 1929 roku. Nasze zaproszenie kierujemy zarówno do osób, które mają bogatą wiedzę na temat historii Lublina jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają interesować się tą tematyką. 

Dla pierwszych pięćdziesięciu uczestników spotkania przygotowaliśmy szczególną pamiątkę: przetłumaczony na język polski numer „Lubliner Tugblat” z dnia 2 grudnia 1929 roku. W numerze między innymi: powieść w odcinkach „Kiedy kobieta jest starsza od mężczyzny” i historia niecodziennej operacji chirurgicznej...

Pierwsza odsłona portalu „Lublin. Pamięć Miejsca - Miasto Żydowskie” poświęcona jest życiu kulturalnemu lubelskich Żydów. Poprzez zagadnienia takie jak - Kina, teatry i widowiska, Literatura, Prasa, publicystyka i radio, Drukarstwo, Muzyka i Sport staramy się przybliżyć dorobek kulturalny żydowskich mieszkańców naszego miasta. Kolejne podstrony portalu będą prezentowane sukcesywnie do końca 2017 roku.

Zagadnienia ilustrowane są stworzonymi specjalnie na potrzeby portalu rysunkami i infografikami, materiałami edukacyjnymi i multimedialnymi: filmami, fotografiami, nagraniami wspomnień mieszkańców Lublina, mapami, trójwymiarowymi makietami miasta, rycinami, wycinkami afiszy prasowych.

Treści portalu powstały w oparciu o monografie, artykuły i opracowania naukowe oraz popularnonaukowe, a także artykuły prasowe, różnego rodzaju afisze informacyjne i literaturę piękną. Narrację wzbogacono o definicje trudnych terminów, urozmaicające treść główną ciekawostki, a także biogramy ważnych postaci. W tekstach znajdują się odniesienia do zasobów Ośrodka Brama Grodzka “Teatr NN”, literatury przedmiotowej, informacji uzupełniających i zdigitalizowanych źródeł.

Materiały wykorzystane do opracowania poszczególnych zagadnień obejmują literaturę w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, łacińskim, hebrajskim i jidysz. Korzystanie z portalu możliwe jest również na urządzeniach mobilnych.

Po poniedziałkowym spotkaniu portal dostępny będzie pod adresem: pamiecmiejsca.teatrnn.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej