W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podwórko Sztuki - wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika oraz wystawa studentów Wydziału Artystycznego UMCS

Podwórko Sztuki - wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika oraz wystawa studentów Wydziału Artystycznego UMCS
Data rozpoczęcia 2010-06-05
Godzina rozpoczęcia 18:00
Godzina zakończenia 23:59
Miejsce Galeria Biała, ul. Peowiaków 12
Kategoria Wydarzenie

Podwórko Sztuki jest próbą przeobrażenia zaniedbanego miejsca w centrum miasta poprzez realizacje artystyczne uznanych artystów polskich. Po wejściu na teren posesji przy ulicy Narutowicza 32 można zobaczyć: realizację Jadwigi Sawickiej (3 poziomy balkonów), mural grupy Twożywo o powierzchni 70m², ogromny baner, nawiązujący do sztuki prezentowanej w galerii Białej na przestrzeni 25 lat, autorstwa Jana Gryki i Piotra Wysockiego. To dopiero początek przeobrażeń tego miejsca, które ma być przyjazne dla użytkowników, mieszkańców Lublina i gości. Jest to próba nawiązania dyskursu społecznego współczesnej sztuki w tkance miejskiej, w miejscu dotychczas zdegradowanym. Projekt zakłada zaanektowanie tego miejsca na jedną, ale różnorodną medialnie, przestrzeń działań artystycznych. Jest współfinansowany i zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika odbywa się w ramach cyklu wystaw jubileuszowych, związanych z XXV-leciem Galerii Białej. Obejmuje wybór kilkudziesięciu obrazów olejnych, które zaczęły powstawać od1972 roku jako Cykl XV Sportowcy 1972 – 1992 oraz Drugą część drugą cyklu Sportowcy c.d. 1997 – 2009. Edward Dwurnik, który od ponad 35 lat komentuje polską rzeczywistość, w bardzo wyrazisty i dosadny sposób przedstawia różnorakie „typowe” polskie cechy naszego społeczeństwa. Portretuje osoby znane i anonimowe. Szczególnie interesująco wyglądają zestawienia prac z lat 70. i tych z lat ostatnich, gdzie widzimy postacie, których niejednokrotnie widzimy w telewizji lub w kolorowej prasie. Uporczywy i konsekwentny stan malowania, opisywania, komentowania, który uprawia Edward Dwurnik jest jedną z najbardziej zaskakujących i fascynujących form malarstwa i zarazem sztuki polskiej – rodzajem niezwykłej kroniki. Ta zapisana historia na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w kolejnych malarskich odsłonach, przez jednego artystę - staje się fenomenem artystycznym, ujawniającym społeczne zmiany w naszym kraju a także niezmienne schematy kulturowe w szerszym kontekście. W Galerii Białej twórczość Edwarda Dwurnika była dotychczas zaprezentowana w 2003 roku (malarstwo abstrakcyjne – pierwszy pokaz nowego cyklu) oraz w 2008 (wystawa obrazów miast i miasteczek) zestawiona z pracami genialnego samouka – Nikifora.

W piwnicy budynku otwarcie wystawy studentów z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu i z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu w Hradec Kralove pt. „Na podwórku - w dzień i w nocy” o godz. 18.00. Ekspozycja odbywa się w ramach programu edukacyjnego Galerii Białej Młode Forum Sztuki. Jest to prezentacja różnorodnych poszukiwań intermedialnych, łączących różne dyscypliny artystyczne w spójną całość. Na wystawie prezentacja prac rysunkowych, malarskich, fotograficznych i wideo, obiektów i instalacji. Kurator : Jan Gryka

Od godziny 21.00 – program muzyczny.

godz. 21.00 – Doktor Szron / Redekonstrukcje sound sysyem
godz. 22.00 koncert zespołu PIANO, LMRAcore conceptual z Czech w składzie: Lukas Vizek, Pavel Doskočil i Ruda Rousek w „Podwórku sztuki”.

O północy zakończenie Nocy Kultury w Galerii Białej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej