W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmów na temat Ulrike Meinhof i Frakcji Czerwonej Armii

Pokaz filmów na temat Ulrike Meinhof i Frakcji Czerwonej Armii
Data rozpoczęcia 2009-05-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", Wieniawska 15a
Kategoria Pokaz

Studencka rewolucja w Niemczech (lata 60/70) oraz brutalna reakcja państwa na jej działalność, dały impuls do powstania zbrojnej, podziemnej opozycji antypaństwowej, która za cel stawiała sobie walkę z amerykańskim imperializmem oraz kapitalistycznym porządkiem społecznym. Pokoleniowe konflikty, autorytarna obyczajowość, nastroje antywojenne i nierozliczona faszystowska trauma niemieckiego społeczeństwa doprowadziły RFN do brutalnej walki pomiędzy aparatem państwa a grupą lewicowych buntowników, którzy sięgnęli po przemoc. Co takiego działo się w Wietnamie, że oburzona młodzież na całym świecie wychodziła na ulice aby manifestować swoje poparcie dla Vietcongu i sprzeciwiać amerykańskiej wojnie w Indochinach? Dlaczego w amerykańskich kwaterach wojskowych zaczęły wybuchać bomby? Jak doszło do powstania grupy Baader -Meinhof?
Podczas pokazu zostaną zaprezentowane trzy filmy które pokazują jak światowa rewolucja studencka 68 roku przebiegała w RFN oraz przybliżają realia wojny w Wietnamie.

Godz. 18:00
In love with terror - film dokumentalny prod. brytyjskiej, 2002 r.
W październiku 1977 roku, przywódcy niemieckiej, lewicowej grupy zbrojnej Baader-Meinhof zginęli w tajemniczych okolicznościach w Stammheim - niemieckim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Ich domniemane "samobójstwo" wokół którego istnieje wiele sprzecznych opinii (łącznie z tezą że zostali oni zamordowani przez państwo), zakończyło długą i krwawą walkę rewolucyjną w jednym z najbogatszych krajów demokratycznych zachodniego świata.
Młodzi działacze wywodzący się z ruchu opozycji pozaparlemantarnej, ruchu antyatomowego oraz ruchu protestu przeciwko wojnie w Wietnamie dążyli do obalenia kapitalistycznego państwa i zbudowania innego, lepszego porządku bez wojen i wyzysku.
Oskarżając polityczne elity RFN a także pokolenie swoich ojców o moralną spuściznę i współodpowiedzialność za koszmar faszystowskiej przeszłości starali się za wszelką cenę uniknąć błędu własnych rodziców: bierności wobec polityki imperialnej przemocy w Wietnamie, Palestynie i krajach Trzeciego Świata.
Przeszkoleni w palestyńskich obozach - odrzucając pokojowe formy walki jako bezskuteczne i niewystarczające - rozpoczęli zamachy bombowe i ataki na instytucje zachodnioniemieckiego państwa oraz placówki armii USA.
Film Baader-Meinhof: In Love with Terror opisuję tą niezwykłą historię poprzez wywiady z byłymi członkami grupy i rekonstrukcje wydarzeń. Przedstawia nigdy wcześniej nie publikowane archiwa, policyjne raporty oraz mroczne, rządowe rejestry.

Godz. 19:00
Ulrike Meinhof - Droga do terroru - film dokumentalny prod. niemieckiej
Niedziela - 9.05.1976 Dzień Matki. Funkcjonariusz służby więziennej w Stammheim otwiera drzwi do celi o numerze 719. Z kraty lewego okna zwisa martwe i bezwładne ciało kobiety, która jest oskarżona o członkostwo w terrorystycznym ugrupowaniu oraz określana jako "wróg państwa nr 1" – Ulrike Meinhof.
Ulrike Meinhof była najsłynniejszym członkiem Frakcji Czerwonej Armii. Przed „skokiem do podziemia” jako dziennikarka określała pozycje lewicy oraz uchodziła za głos ruchu pokojowego oraz Opozycji Pozaparlamentarnej (APO). W 1970 roku nastąpił przełom. Ulrike Meinhof wzięła udział w uwolnieniu Andreasa Baadera, który przebywał w więzieniu za podpalenie domu towarowego. Akcja ta uznawana jest za moment narodzin Frakcji Czerwonej Armii. Twórcy filmu poszukują odpowiedzi na szereg pytań: w jaki sposób chrześcijańska pacyfistka dokonała przemiany w bojowniczkę podziemia zdolną do użycia broni? Jak z renomowanej i popularnej dziennikarki stała się „wrogiem państwa”? Czy były za to odpowiedzialne „niemieckie stosunki społeczne”, które to w swego czasu wymienił lewicowy wydawca oraz kolega Meinhof – Klaus Wagenbach?
A może „walka zbrojna” wywołana przez Ulrike Meinhof była wyrazem jej osamotnienia oraz osobistego zwątpienia? Johannes Unger i Sascha Adamek podążają śladami życia Ulrike Meinhof. W dokumencie zabierają głos świadkowie, którzy osobiście znali Ulrike Meinhof i przeżyli jej drogę z różnych perspektyw: wydawca Klaus Wagenbach, redaktor naczelny gazety „Der Spiegel” Stefan Aust, przyjaciółki Meinhof, Peggy Parnass i Erika Runge, członkowie RAF Monika Berberich i Manfred Grashof, znajomi oraz sąsiedzi z czasów młodości, również dziennikarka Bettina Röhl, córka Ulriki Meinhof.

Gody. 20:00
Vietnam - film dok. produkcji NRD.
Czarno-biały dokument ukazujący życie zwykłych Wietnamczyków pod ciągłą groźbą nalotów i działań armii USA oraz zbrojny opór stawiany przez wietnamski ruch partyzancki.

Więcej na temat Ulrike Meinhof i RAF przeczytasz na:
www.baader-meinhof.org.pl

Wstęp wolny.