W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Pokaz filmu „Noma: My Perfect Storm”

Data rozpoczęcia 2017-04-22
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Kino Bajka, ul. Radziszewskiego 8
Organizator Kino Bajka
Udział Płatny
Kategoria Film

FILMS for FOOD to inicjatywa, która łączy świat sztuki filmowej z kulinariami.

Organizuje w całej Polsce pokazy najlepszych filmów (fabularnych i dokumentalnych) o jedzeniu oraz towarzyszące im spotkania z ekspertami, naukowcami, artystami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami. Projekcje i dyskusje uzupełniają wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy kulinarne, warsztaty, akcje kulinarne i działania artystyczne.  Filmy pokazywane w cyklu FILMS for FOOD z jednej strony wpisują się w bardzo w ostatnich latach popularny trend zainteresowania kulinariami, z drugiej - pełnią funkcję edukacyjną ukazując jedzenie jako istotny element kultury i lokalnej tożsamości oraz nośnik zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych czy kulturowych. Filmy prezentowane w ramach projektu wybierane są zarówno z programów największych światowych festiwali filmowych jak i organizowanych na całym świecie festiwali filmów kulinarnych.

FILMS for FOOD prezentuje swoje filmy w formie cyklu wędrującego po kinach studyjnych i przestrzeniach artystycznych całej Polski. Zainicjowało swoją działalność w listopadzie 2016 organizując polską premierę filmu „Noma: My Perfect Storm” - filmu o René Redzepim, szefie kuchni słynnej restauracji Noma w Kopanhadze. Pierwszy pokaz filmu uświetniło spotkanie z kucharzami, którzy współpracowali z Redzepim zaś m.in. w restauracjach: Bez Gwiazdek, Atelier Amaro, czy gdańskiej Sztuczce odbyły się specjalne kolacje inspirowane filmem i kuchnią Nomy. 
Kolejnym filmem cyklu jest dokument pt. „W obronie jedzenia”, zrealizowany w oparciu o  bestsellerową książkę amerykańskiego dziennikarza i działacza społecznego Michaela Pollana.

Pomysłodawcami i organizatorami wydarzeń cyklu FILMS for FOOD są Lucyna Zembowicz, filmoznawczyni która w latach 2009 -2014 współorganizowała Kuchnia+ Food Film Fest oraz dziennikarz kulinarny Jakub Gutek. FILMS for FOOD planuje też przegląd dokumentów kulinarnych w ramach tegorocznej edycji festiwalu Europa na widelcu we Wrocławiu oraz cykl projekcji klasyki kina tego nurtu „FILMS for FOOD classic” w warszawskim kinie Muranów.

FILMS for FOOD jest również dystrybutorem food filmów. "Noma: My Perfect Strom" to pierwszy film, który firma wprowadza na polskie ekrany jako dystrybutor. Kolejne tytuły w planach w ramach cyklu to m.in: „Foodies/Uczta” oraz „Głód Mięsa”.

„Noma: My Perfect Storm” - film o najlepszej restauracji świata oraz René Redzepim - człowieku, który ją stworzył.
Reż. Pierre Deschamps, Wielka Brytania 2015, 100 min.

"Noma: My Perfect Storm" to opowieść o miejscu, do którego pielgrzymują krytycy, eksperci kulinarni, restauratorzy i smakosze z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjeżdżają by poznać kunszt René - jednego z najbardziej znanych i cenionych współczesnych szefów kuchni. Wizjonera, którego nowatorskie podejście do lokalnych tradycji kulinarnych i rodzimych produktów zrewolucjonizowało kuchnię skandynawską. Noma, wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin, czterokrotnie zwyciężała w prestiżowym rankingu The World's 50 Best Restaurants. Po ponad dekadzie sukcesów jej twórca szykuje się do otwarcia nowego miejsca i podróżuje po świecie rezydując w restauracjach w Japonii i Australii. Akcja filmu kończy sie pod koniec 2015 roku.

Pod koniec lutego 2017, po 14 latach działania, restauracja Noma zamknęła się w dotychczasowej formule. Nie oznacza to jednak, że zakończyła swoją działalność. Już 12 kwietnia, szef kuchni Rene Redzepi oraz większość jego dotychczasowej ekipy rusza z kolejnym pop-upem - tym razem w Tulum, w Meksyku. Natomiast w grudniu 2017 na obrzeżach Kopenhagi uruchomiona zostanie nowa Noma, w formie miejskiej farmy. Dokładna formuła nowego projektu wciąż pozostaje tajemnicą.

W dyskusji po premierowym pokazie filmu udział wezmą:

- Daria Pawlewska, redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu KUKBUK – prowadząca dyskusję
- Patrycja Siwiec, vice naczelna magazynu „Food Service”, sommelierka
- Maciej Nowak – krytyk kulinarny
- Jakub Gutek, dystrybutor FILMU oraz dziennikarz magazynu KUKBUK

Globalnymi partnerami dystrybucji filmu „Noma: My Perfect Storm” w Polsce są:
mecenas Hotele SPA Dr Irena Eris, partnerzy: KUKBUK, FOOD Service, CoJestGrane24

Powiązane:

Kino Bajka

Najważniejsze wydarzenia cykliczne