W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmu "Za cenę życia"

Pokaz filmu "Za cenę życia"
Data rozpoczęcia 2012-10-25
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Pokaz

Pokaz filmu jest częścią filmowego cykl edukacyjnego „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych”. Podczas cyklu prezentowane są filmy z okresu Złotych Lat Hollywood, najlepsze z możliwych przykłady amerykańskiego kina gatunków.

Pomysłodawcą cyklu jest dr Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS, gdzie zajmuje się m.in. specyfiką i problematyką kina światowego.

"Za cenę życia" (You Only Live Once), USA 1937, 86 min.
reżyseria: Fritz Lang
scenariusz: Gene Towne, C. Graham Baker
obsada: Sylvia Sidney (Joan Graham), Henry Fonda (Eddie Taylor), Barton MacLane (Stephen Whitney)

„Za cenę życia” nie jest filmem tak pamiętnym jak „Jestem niewinny” ze Spencerem Tracym, ale w oczach krytyki, intensywny wciągający obraz z brawurową rolą Henryego Fondy uznawany jest za dzieło nawet doskonalsze. Jego narracja zasadza się na wątkach, które z czasem staną się typowymi motywami gangsterskich dramatów. Główna bohaterka filmu Joan jest sekretarką obrońcy z urzędu w dużym mieście. Jest zakochana w zawodowym przestępcy imieniem Eddie, i wierzy, że jest on w zasadzie dobrym człowiekiem, który nieopatrznie wpadł w tarapaty. Mężczyzna wszystkie swoje nieszczęścia projektuje na zakochaną w nim kobietę poddając ją presji swych kompleksów i rozczarowań. Dziewczyna używa swoich wpływów, aby Eddie mógł w końcu uciec z więzienia. Po pośpiesznym ślubie para pragnie rozpocząć etap normalnego życia po kanadyjskiej stronie granicy. Niestety pasmo nieoczekiwanych zdarzeń powoduje, że fatalny los uniemożliwia im powrót do społeczeństwa. W piorunującym pomieszaniu dramatu i romansu zafascynowani obserwujemy jak Fonda i Sidney tracą kontrolę nad swym życiem.

Fritz Lang- (1890 - 1976) reżyser austriackiego pochodzenia jest uznawany za jednego z twórców współtworzących artystyczne oblicze nowoczesności, za współtwórcę rewolucji filmowej. Był już klasykiem niemieckiego filmu niemego. Do historii kina przeszedł przede wszystkim dzięki futurystycznej i wizjonerskiej antyutopii „Metropolis” z 1926. U zarania kina dźwiękowego „Testament dr Mabuse'a” (1932) wyznaczał początki filmowego dyskursu nad możliwością polityczności kina. Film w niedługim czasie został wycofany rozpowszechniania przez nazistów, jako krytyka państwa totalitarnego. Pomimo propozycji ministra propagandy Rzeszy Josepha Goebbelsa Lang opuścił Niemcy, wyjeżdżając do Hollywoodu, gdzie w 1934 r. założył wytwórnię filmową i zaczął kręcić filmy. W USA pracował do 1956, kiedy zdecydował się na powrót do Niemiec. Jego twórczość amerykańska to kino gatunków: głównie westerny i kino noir. W powojennych dziełach starał się powrócić do poetyki niemieckiego ekspresjonizmu lat dwudziestych. Jako twórca noir wyznaczał w filmie fabularnym nowe szlaki w latach 30-tych takimi obrazami jak „Jestem niewinny” (Fury, USA 1936) czy „You and Me” (USA, 1938).

O Cyklu:
„Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych” to cykl pokazów filmowych z okresu Złotych Lat Hollywood, który obfitował w najlepsze z możliwych przykłady amerykańskiego kina gatunków. Wszystkie nasze wyobrażenia i stereotypy o kinie mają swoje źródło w tamtych obrazach. Poza „Casablancą” i „Przeminęło z wiatrem” był to czas niezrównanych narracji, wirtuozerii realizacyjnej i wyrafinowanej gry aktorskiej w co najmniej setce innych filmów. W ramach cyklu pokażemy subiektywną reprezentację tych niezwykle płodnych czasów. By pokazać jak najszerszą gamę gatunków i różnorodność ówczesnej stylistyki filmowej każdy zaproponowany tytuł będzie przypominał innego wybitnego reżysera tamtej epoki. Autor cyklu i prowadzący spotkania: dr Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS.

Wstęp wolny