W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz przedpremierowy spektaklu „Lizystrata” wg Arystofanesa - Teatr "Pod celą"

Pokaz przedpremierowy spektaklu „Lizystrata” wg Arystofanesa - Teatr "Pod celą"
Data rozpoczęcia 2007-09-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Areszt Śledczy w Lublinie, ul. Południowa 5
Kategoria Spektakl

Tłumaczenie: Janina Ławińska-Tyszkowska
Chóry: Osadzeni
Reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski
Obsada: Osadzeni
Muzyka: Max Kowalski

„Teatr to dziwny, teatr jedyny” – tak słowami Grechuty można określić kontrowersyjną propozycję Łukasza Witt-Michałowskiego. Teatr „Pod celą” zrealizowany w Areszcie Śledczym w Lublinie to nowatorski projekt z udziałem Osadzonych łączący sztukę z resocjalizacją.
„Lizystrata” Arystofanesa to antyczna komedia opowiadająca o wojnie Aten ze Spartą. Aby położyć jej kres żony wojowników obydwu stron konfiskują pieniądze niezbędne do prowadzenia wojny i zamykają się na Akropolu. Wywierają nacisk na mężów, odmawiając im spełniania powinności małżeńskiej, dopóki trwa wojna i tym sposobem sposób doprowadzają do trwałego pokoju. Adaptacja „Lizystraty” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego to celowe osadzenie konfliktu antycznego we współczesnej rzeczywistości Osadzonych. Akropol z pieniędzmi do prowadzenia wojny to więzienna kantyna z towarami deficytowymi, Ateńczycy i Spartanie to gangi więzienne walczące o te właśnie deficytowe towary a Peloponez to teren współczesnego więzienia.
Po raz pierwszy realizacją takiego przedsięwzięcia w zakładzie penitencjarnym zajął się profesjonalny reżyser. Po raz pierwszy też na scenie spotykają się Osadzeni obu płci. Po raz pierwszy z funkcjonariuszami Aresztu Śledczego.
Antyk, współczesność komedii, a na scenie ponad dwudziestu Osadzonych równocześnie– tego wszystkiego nie było ani w historii polskiego teatru, ani polskiego więziennictwa.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej