W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pokazy Szortów 2012
Data rozpoczęcia 2012-11-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Pokaz

Organizatorzy postanowili powiększyć ofertę filmową o kolejny cykl, obok Future Shortów i World Shortów o Pokazy Szortów 2012, autorstwa Fundacji Rozwoju Sztuki Filmowej i CANAL+. To bardzo ciekawy i nafaszerowany perełkami filmowymi program.

W ramach Pokazów Szortów, zaprezentowane zostaną polskiej publiczności najbardziej prestiżowe filmy krótkometrażowe. W programie znajduje się między innymi tegoroczny laureat Oscara – „Bożek miłości” (God of Love) w reżyserii: Luke`a Matheny`ego, laureta Oscara 2011 dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego; „Żuk Eaglemana” (The Eagleman Stag) w reżyserii Michaela Please`a nagrodzony w 2011 r. Bafta Award oraz nagrodą krytyków w Clermont-Ferrand a także wyróżnieniem w Annecy. Seanse filmów krótkometrażowych odbędą się w ramach trzech pokazów wyświetlanych w każdym z trzydziestu dwóch miast w całej Polsce i potrwają od listopada do grudnia. 21 filmów w trzech blokach tematycznych: "Aperitif", "Main course" i "SuperDesery CANAL+" wyłoniono z ponad 200 propozycji nadesłanych z całego świata. Dla uczestników ostatniego cyklu , CANAL+ przygotował słodkie niespodzianki, które umilą projekcję. W ramach wszystkich pokazów wyświetlone zostaną filmy z 4 kontynentów i 14 krajów. Każdy z pokazów to 7 filmów krótkometrażowych. Przez cały czas trwania Pokazów Szortów 2012 publiczność może głosować na ulubiony film. Po skończeniu otrzyma tytuł "Polish Audience Award".

Organizatorzy:
- Fundacja Rozwoju Sztuki Filmowej i CANAL+
- Kinoteatr Projekt

Część I - Aperitif:
1. Luminaris
(Luminaris)
Argentyna, 2011, 6’
Reżyseria: Juan Pablo Zaramella
Opowiada historię człowieka żyjącego w świecie kontrolowanym i zaplanowanym przez światło. Każdego ranka mieszkańcy tego świata są budzeni i ciągnięci do swoich obowiązków przez światło słońca jakby było magnesem. Główny bohater posiada rutynową pracę w fabryce gdzie produkuje żarówki. Ma jednak w głowie plan, który może wszystko zmienić.
2. Biznes
(Bizness)
Belgia, 2012, 14’
Reżyseria: Manu Coeman
Tom wraz z żoną i maleńkim dzieckiem wprowadzają się do nowej dzielnicy. Tuż przed wyjściem do pracy zauważa, że jego rower został skradziony, a ktoś dzwoni do drzwi…
3. Bendito Machine IV
(Bendito Machine IV)
Hiszpania 2012, 10’
Reżyseria: Jossie Malis
Nieprawdopodobny bohater wyrusza w surową podróż po lądzie, morzu i w powietrzu - poprzez wszystkie atrakcje planety przeobrażonej w ogromny petrochemiczny park... a nawet dalej.
4. Zazdrość
(Jalousie )
Francja, 2009, 15’
Reżyseria: Bibi Naceri
Gerard jest chorobliwie zazdrosny o swoją żonę Sylwię. Chociaż zgadza się na terapię u psychologa, to nie może przestać jej szpiegować. Gdy znajduje potwierdzenie swoich domysłów postanawia się zemścić na swojej ukochanej.
5. Nie tak źle
(La media Pena)
Hiszpania, 2011, 14’
Reżyseria: Sergio Barrejón
O świcie kierownik zamierza zastrzelić się w swoim biurze. Właśnie kiedy ma pociągnąć za spust do pokoju wchodzi sprzątaczka i mu przerywa. Kierownik może tylko się schować i zaczyna ją śledzić.
6. Ostatnia karawana
(La dernière caravane)
Francja, 2012, 15;
Reżyseria: Foued Mansour
Na małym placu budowy zagubionym nie wiadomo gdzie trzech robotników odwiedza groźny reprezentant ich pracodawcy.
7. Ślub
(La boda)
Hiszpania, 2012, 12’
Reżyseria: Marina Seresesky
Mirta jest z Kuby, ale mieszka w Madrycie. Podobnie jak wielu innych imigrantów pracuje jako sprzątaczka. Dzisiaj o 6 po południu, jej córka wychodzi za mąż. Niestety nic nie idzie zgodnie z planem i Mira musi pokonać wiele niespodziewanych trudności.

Część II -Main Course:
1. Kopalnia złota
(La mina del oro)
Meksyk, 2010, 11’
Reżyseria: Jacques Bonnavent
Pięćdziesięcioletnia Betina spotyka miłość przez internet. Porzuca swoje monotonne życie aby spotkać wirtualnego narzeczonego po drugiej stronie kraju.
2. Człowiek, który nie wiedział
(L’homme qui ne savait pas)
Kanada, 2011, 12’
Reżyseria: Berge Kasparian & Martin Tremblay
Północ. Inspektor Marcel Von Grober Schwanz z nocnego patrolu będąc na swoim obchodzie składa niespodziewaną wizytę Panu Tremblay, który śpi jak kłoda. Sytuacja Pana Tremblaya jest poważna: odkrywa ze zdumieniem, iż naruszył kilkakrotnie prawo. W trakcie przesłuchania jednak również oficer policji uczy się czegoś nowego co wywróci jego świat do góry nogami. Prawo jest prawem. Zawsze?
3. Tiger Boy
(Tiger Boy)
Włochy, 2012, 15’
Reżyseria: Gabriele Mainetti,
Na przedmieściach Rzymu, Matteo, dziewięcioletni chłopiec, jest molestowany przez dyrektora szkoły. Tylko dzięki szczególnej relacji ze swoim bohaterem, "Tigerem", włoskim zapaśnikiem, udaje mu się znaleźć sposób na przetwanie tej okropnej sytuacji.
4. 20 dolarów
(Twenty Dollars)
Chiny, 2012, 12’
Reżyseria: LAM See Chit
Na owocowym bazarze w Hong Kongu owoce mieszają się z prostytucją, hazardem, narkotykami i mafią. Niewinność jest sprzedawana przez dziewczynę za cenę 20 dolarów.
5. Przesłuchanie
(Audition)
Holandia, 2012, 6’
Reżyseria: Udo Prinsen
Opowiada historię ojca i syna z obozu koncentracyjnego. Syn grający na trąbce bierze udział w naborze do orkiestry obozwowej aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Miejscowa straż pożarna zadecyduje czy zostanie przyjęty. Jego ojcieć przysłuchuje się z oddali.
6. Utracone spojrzenie
(La mirada perdida)
Argentyna, 2012, 11’
Reżyseria: Damian Dioniso
Argentyna, 1976 rok. Claude ze względu na swoje polityczne zapatrywania jest zmuszony do życia z rodziną w ukryciu. Ich dom zostaje odkryty przez wojsko. Nie ma czasu na ucieczkę. Jego żona próbuje chronić córkę w świecie fantazji malując jej okulary aby nie musiała oglądać tego co się będzie działo.
7. Lea
(Lea)
Włochy, 2012, 14’
Reżyseria: Dario Gorini
Siedmioletnia dziewczynka porusza się pomiędzy światem fantazji i realnym. Jest kochającą córką trzech par rodziców różniących się wiekiem, pochodzeniem i zachowaniem.

Część III - Superdeser Canal+
1. Parada różowości
(Flamingo Pride)
Niemcy, 2011, 5’58” Reżyseria: Tomer Eshed
Animacja. W jedyny w stadzie flamingów samiec hetero zakochuje się w przelatującej obok bocianicy. Niestety nie udaje mu się przekonać jej, że ma w stosunku do niej poważne zamiary. Niezwykłe spotkanie inspiruje go, do wykonania śmiałego kroku. Film prezentowany między innymi na festiwalu w Palm Springs.
2. Bożek Miłości
(God of Love)
USA, 2010, 18’43
Reżyseria: Luke Matheny
Komedia o zakochanym muzyku-mistrzu gry w strzałki, który marzy by wybranka odwzajemniła jego uczucia. Pewnego dnia dostaje tajemniczą przesyłkę, dzięki której może zabawić się w Kupidyna i spełnić swoje marzenie. Film nagrodzony w 2011 roku Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego.
3. Danny Boy
Polska, 2010, 9’53”
Reżyseria: Marek Skrobecki
Animacja. Młody człowiek błąka się po ulicach anonimowego miasta. Jego poczucie osamotnienia potęguje to, że wyraźnie różni się on od pozostałych mieszkańców. Pewnego dnia na jego drodze pojawia się dziewczyna – czy zaakceptuje jego odmienność? Film jest ironiczną satyrą społeczną o alienacji jednostki i jej miejscu w strukturze społeczeństwa. Film nagrodzony m.in. Srebrną Kreską na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie
4. Dwa i dwa
(Two and Two)
Wielka Brytania, 2011, 8’24”
Reżyseria: Babak Anvari
W pewniej szkole dla chłopców, w której stosuje się surową dyscyplinę, dyrekcja ogłasza nowe, absurdalne zasady: uczniowie mają zapomnieć wszystko, czego się do tej pory nauczyli. Kiedy jeden z nich kwestionuje zarządzenie, sytuacja, która do tej pory wydawała się śmieszna, nagle staje się śmiertelnie poważna. Film nominowany w tym roku do BAFTA Film Award.
5. Wywiad
(Interview)
Niemcy, 2011, 19’16”
Reżyseria: Sebastian Marka
Thriller. Ambitny dziennikarz przeprowadza wywiad z seryjnym mordercą. Jak wybiera ofiary? Dlaczego zabija? Dlaczego w ogóle zgodził się z nim porozmawiać? Film prezentowany na około 30 festiwalach. Nagrodzony między innymi na Seattle International Film Festiwal.
6. Żuk Eaglemana
(The Eagleman Stag)
Wielka Brytania, 2010, 8’53”
Reżyseria: Michael Please
Animacja. Życie Petera upływa na fascynacji i strachu związanym ze zjawiskiem przyspieszania czasu, które towarzyszy procesowi starzenia. Fascynacja przeradza się wkrótce w obsesję, a Peter sięga po coraz bardziej radykalne sposoby kontrolowania i przeciwdziałania przyspieszaniu upływu czasu. Film nagrodzony w 2011 roku BAFTA Award. Nagroda krytyków w Clermont-Ferrand, wyróżnienie w Annecy.
7. Niezwykły zbieg okoliczności
(Een bizarre samenloop van omstandigheden)
Holandia, 2011, 8’14”
Reżyseria: Joost Reijmers
Ferdy, Erich i Jacob mają zły dzień. To jedyne co ich łączy, ponieważ żyją w różnych stuleciach. Popełniają błąd, którego otoczenie nie zauważa. Ale co będzie, jeśli skutki tych błędów się nałożą? Trzy pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia mają wybuchowy finał w Amsterdamie.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej