W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pożegnanie ze Starą Rzeką – koncert w ramach Cyklu „Peryferia”

Pożegnanie ze Starą Rzeką – koncert w ramach Cyklu „Peryferia”
Data rozpoczęcia 2015-10-31
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” ul. Judyma 2a, Lublin
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału ​Bilety w cenie 5 zł do kupienia na godzinę przed koncertem.
Kategoria Akcja

7 października ukazał się drugi i jednocześnie ostatni album projektu Stara Rzeka, za którym stoi Kuba Ziołek (m.in. Innercity Ensemble, Kapital, Alameda 5). Tego samego dnia, w Warszawie, w Narodowym Instytucie Audiowizualnym odbył się koncert premierowy promujący to wydawnictwo.
Album nosi tytuł „Zamknęły się oczy ziemi” i trafi do sprzedaży za pośrednictwem krakowskiej wytwórni Instant Classic w formie dwupłytowego wydawnictwa. W planach jest również wersja winylowa, która powinna trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Materiał został w całości nagrany przez Ziołka, a za oprawę graficzną ponownie odpowiada Agnieszka Zwara. Gościnnie udzielają się Radek Dziubek oraz Wojciech Jachna.

– Niektóre utwory na nowy album powstały jeszcze przed wydaniem pierwszej płyty –opowiada o nowej płycie Ziołek. – Zgromadziłem sporo materiału przez te dwa lata, ale nie potrafiłem się zebrać, aby wszystko sprawnie nagrać w jednym terminie. Album leżał rozgrzebany przez ponad rok, gdyż bardziej się poświęciłem innym zespołom.
Fani debiutanckiego „Cienia chmury nad ukrytym polem” nie powinni być zawiedzeni nowymi kompozycjami. – Nie ma tu jakiejś rewolucji stylistycznej jak w przypadku dwóch albumów Alamedy. Wciąż dużo w muzyce Starej Rzeki smętów, długich dźwięków, trzasków i przesterów. Na pewno chciałem nagrać kilka nowych utworów, które byłyby bardziej czytelne, bardziej bezpośrednie i minimalistyczne, mniej polegające na pogłosach. I bardziej osobiste – trochę o miłości, o samotności, o spokoju, o chaosie, o śmierci, o szczęściu. Jeśli jest jakaś idea, która je spaja, to jest ona zawarta w cytacie z „Fiaska” Lema. „Śmiałe i odważne piękno powstaje tam, gdzie niczym nie rządzi żaden interes”. Prosta, zwięzła i wspaniała myśl – tłumaczy muzyk.

W nowych kompozycjach pojawiają się motywy z twórczości m.in. Alberta Aylera, Pharaoh Sandersa i Moondoga. – W pierwszym utworze ułożyłem melodię na cytrze i po jakimś czasie zorientowałem się, że gram utwór Moondoga. Pod tym względem mnie zainspirował – wyjaśnia Ziołek. – Aylera i Sandersa dawno nie słuchałem, ale to były jedyne dwa winyle z free jazzem, które miałem w domu, a chciałem z nich wybrać fragmenty i na żywo loopować z gramofonu do ścieżki dźwiękowej z czterech wzmacniaczy gitarowych i buddha machine. To nie są jakieś bardzo przemyślane ruchy, raczej zabawa z dźwiękiem.
Koniec Starej Rzeki nie oznacza zaprzestania aktywności koncertowej pod tą nazwą. – Planuję dalej koncertować solo jako Stara Rzeka, przynajmniej dopóki nie urodzi mi się w głowie nowa formuła dla mojej solowej działalności – tłumaczy Ziołek.

Stara Rzeka - Projekt muzyczny założony przez Kubę Ziołka (muzyk znany m.in. z Innercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T'ien Lai, Kapital). Zespół zainteresowany fuzją natury i techniki tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych oraz głosu. Formuła koncertów jest dość otwarta, uzależniona od miejsca, czasu, instrumentarium i nastroju. Do tej pory wydany został jeden album „Cień chmury nad ukrytym polem”, który ukazał się na CD i na winylu nakładem Instant Classic oraz na kasecie nakładem Few Quiet People (obecnie Latarnia Records). Album został dobrze przyjęty zarówno w kraju jak i zagranicą, o czym świadczą słowa uznania i wysokie miejsca w rankingach gazet i portali takich jak: Gazeta Wyborcza, Polityka, T-Mobile-Music, Tygodnik Powszechny, The Quietus, Tiny Mix Tapes, Scaruffi. Symbolicznym podsumowaniem muzycznej działalności była nominacja do nagrody Paszporty Polityki w kategorii muzyka popularna. Projekt występuje z powodzeniem na całym świecie. Koncertował m.in. w Londynie, Liverpoolu, Stambule, Barcelonie czy Nowym Jorku. Na październik 2015 zaplanowana jest premiera nowego albumu Starej Rzeki.

Piotr Kurek - Zamieszkały w Warszawie muzyk, multiinstrumentalista znany też jako autor projektu Piętnastka. Kurek świadomie nawiązuje do najważniejszych muzycznych zjawisk przełomu lat 60. i 70. nadając im aktualny kontekst, jednocześnie unikając wyraźnej klasyfikacji. Cechą charakterystyczną jego utworów jest hipnotyczny rytm oraz bardzo bogate, pełne niuansów, brzmienie instrumentów klawiszowych. Album Edena z 2013 roku zebrał wiele pochlebnych recenzji. Artysta występuje na całym świecie. Gra regularne trasy, a także występuje na najważniejszych festiwalach. Współpracował z licznymi muzykami i teatrami. Zbiera drobne przedmioty.

 

O Cyklu „Peryferia”
Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach Cyklu „Peryferia” chcemy prezentować działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty kultury jednocześnie pozostając na ich uboczu. Podczas takich spotkań prezentować będziemy spektakle i filmy z muzyką na żywo, działania łączące ze sobą obraz i taniec, czy szeroko rozumiane działania performatywne. Pomysłodawcą i koordynatorem Cyklu "Peryferia" jest Sławomir Księżniak, Dyrektor DDK "Węglin".

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej