W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezentacja filmu dokumentalnego i książki "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie"

Prezentacja filmu dokumentalnego i książki "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie"
Data rozpoczęcia 2012-05-18
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkania

Pełny tytuł książki brzmi "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie - deportacje polskich Żydów w 1938 roku z Niemiec do Zbąszynia". Książka napisana pod redakcją dr hab. Izabeli Skórzyńskiej i Wojciecha Olejniczaka.

Na kanwie historycznych wydarzeń z 1938 roku (deportacji polskich Żydów z Niemiec do Zbąszynia) artyści z Polski i Izraela: Wojciech Olejniczak i Erwin Schenkelbach zrealizowali w 2008 roku wielowątkowy interdyscyplinarny projekt artystyczny "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie". Obejmował on wystawę fotografii współczesnych i archiwalnych, oraz autorskie filmy wplecione w instalacje artystyczną na nieczynnym dworcu kolejowym w Zbąszyniu. Dopełnieniem artystycznej manifestacji były sesje naukowe między innymi o performizacji pamięci Żydów w dzisiejszej Polsce. Funkcjonowanie angielskojęzycznej strony internetowej zaowocowało kontaktem z żyjącymi na świecie uczestnikami dawnych wydarzeń. W konsekwencji powstała książka, która jest relacją historyczną, świadectwem świadków i zapisem działań artystycznych inspirowanych przeszłością.

Więcej o projekcie: www.zbaszyn1938.pl

Na spotkaniu z redaktorami książki: Izabelą Skórzyńską i Wojciechem Olejniczakiem przedstawiony zostanie 30 minutowy film dokumentalny prezentujący motywacje artystów, dramaturgię ekspozycji na dworcu oraz konteksty historyczne i społeczne upamiętnianego wydarzenia.

O autorach:

dr hab. Izabela Skórzyńska - historyk, zajmuje się dydaktyką historii, pamięcią, historią pamięci. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wojciech Olejniczak - artysta niezależny, fotograf, filmowiec, wydawca. Założyciel Fundacji TRES.