W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Prezentacja interwencji rzeźbiarskiej Krystiana Truth Czaplickiego

Data rozpoczęcia 2013-04-22
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Performance, event, akcja

Centrum Kultury zaprasza na prezentację interwencji rzeźbiarskiej Krystiana Truth Czaplickiego oraz spotkanie z artystą. Spotkanie odbędzie się na terenie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, oś. Piastowskie, ulica Leszka Czarnego 5

Najnowsza realizacja artysty Lublin 2013 powstanie na terenie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu Piastowskim. Obiekt z daleka będzie przypominał jedną ze skrzynek elektrycznych, które często mijamy na ulicach naszych miast. Wolno stojące lub dosunięte do ścian budynków są nieodłączną częścią przestrzeni publicznej. Minimalistyczny obiekt będzie się składał z małego bloku marmuru, a u dołu zostanie zabetonowany, tworząc dookoła specyficzny dla skrzynek elektrycznych mały schodek. Używając marmuru kojarzonego głównie z tablicami pamiątkowymi, nagrobkami lub materiałem rzeźbiarskim, artysta zreinterpretuje bliski nam kształt i formę, jednocześnie wpisując obiekt w nieoczekiwane miejsce i kontekst. Instalacja będzie zacierać granicę między autonomiczną formą a instalacją site speciffic, między realizmem a abstrakcją, między interwencją, przesunięciem a rzeźbą. Obiekt będzie również prowadził dialog z elementami rzeźbiarskimi i instalacjami, które powstawały na osiedlu w latach 1976 i 1978 podczas Lubelskich Spotkań Plastycznych.

Artyście zależy, by jego praca żyła z wraz z przestrzenią publiczną, była jej naturalną częścią, autonomiczną formą niezależną od artysty, rozwijającą się i przekształcającą wspólnie z otoczeniem, które nadaje jej kolejne warstwy znaczeniowe. Pragnie przekazać estetyczne wrażenia, które trudno jednoznacznie opisać i nazwać, które poprzez swoją niecodzienność zwracają na siebie uwagę i wyłączają automatyzm myślenia, sprawiając, że jesteśmy w stanie na nowo odczuć dobrze znane miejsce. Będzie to forma niezwykła i niecodzienna, choć zbudowana z elementów i materiałów, które dobrze znamy.

Krystian Truth Czaplicki - urodzony we Wrocławiu w 1984 roku. Absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej ASP, tworzący rzeźby i instalacje w przestrzeni publicznej. Truth bada relacje między dziełem sztuki, miejscem i widzem. Artysta nie opowiada swoimi pracami historii i nie prowadzi celowej narracji, lecz w intuicyjny sposób tworzy formy nawiązujące do jego stanów psychicznych i wspomnień. Instalacje Czaplickiego są wynikiem obserwacji codziennego życia, częstych spacerów i obserwacji miasta. Jego interwencje funkcjonują jak narzędzie do czytania miejsca. Wciąż reinterpretuje bliskie nam kształty i formy, manipulując materiałem, formą i skalą, jednocześnie wpisując je w nieoczekiwane miejsca i konteksty.
Truth brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami, jak Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Królikarnia / Muzeum Narodowe w Warszawie, Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely'ego w Budapeszcie czy Dum umeni mesta Brna w Czechach.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne