W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drukuj stronę do PDF Prezentacja projektu Mali - wielcy artyści

Data rozpoczęcia 2008-12-12
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16

Zespół „Kasta" tworzą podopieczni Ośrodka „Pinokio" w Poniatowej, działającym przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Osoby tworzące tę grupę mają różny stopień niepełnosprawności, zarówno intelektualnej jak i ruchowej (w zespole są także osoby, które nie poruszają się samodzielnie). Grupa liczy 15 osób. Instruktorami grupy są Michał Dacka i Monika Walkiewicz

W repertuarze grupy są występy muzyczne i teatralne. Ponieważ grupa nie tylko muzykuje, ale także gra i tańczy w teatrze.

Największym sukcesem grupy było zostanie tegorocznym laureatem pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana 2008", organizowanym corocznie przez Annę Dymnę. I w nagrodę występ laureata na deskach Teatru J. Słowackiego w Krakowie.
Drugim tegorocznych sukcesem było zajęcie pierwszego miejsca a kategorii „Taniec" podczas II Międzynarodowego XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Teatru i Plastyki w Łęcznej.

Rozwój zespołu wspiera Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przyznał pieniądze na projekt „Mali - wielcy artyści". Celem projektu jest rozwijanie umiejętności muzycznych i teatralnych osób niepełnosprawnych na zajęciach warsztatowych, a następnie promowanie ich twórczości poprzez udział w imprezach kulturalnych.


Udział w Mikołajkach Folkowych jest właśnie elementem tego projektu. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą znaleźć się w wyjątkowej dla siebie sytuacji; zagrania muzyki ludowej wspólnie z profesjonalistami. I chociaż ich umiejętności nie można porównać z warsztatem zawodowego muzyka, to każdy artysta z zespołu „Kasta" przygotowywał się do występu na miarę swoich możliwości, najlepiej jak umiał. To wielkie przeżycie dla grupy wystąpić podczas takiej imprezy i zagrać z muzykami „żywą muzykę" (bez podkładów muzycznych i playbeck`ów)

Najważniejsze wydarzenia cykliczne