W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezentacja "Teki Lubelskiej" nowej serii o dziedzictwie kulturowym Lubelszczyzny

Prezentacja "Teki Lubelskiej" nowej serii o dziedzictwie kulturowym Lubelszczyzny
Data rozpoczęcia 2013-12-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Collegium Artium i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na prezentację Teki Lubelskiej nowej serii o dziedzictwie kulturowym Lubelszczyzny


O "Tece" (ze wstępu redaktorów)

Wśród wielu publikacji poświęconych dziedzictwu kulturowemu tylko nieliczne mają charakter regionalny. Odczuwalną lukę wypełniają częściowo wydawnictwa dokumentujące działania konserwatorskie, które ograniczają się jednak do historii sztuki oraz archeologii. Niewiele pisze się natomiast o dziedzictwie niematerialnym, przejawiającym się zarówno w literaturze, muzyce czy religii, jak i poprzez recepcję zjawisk kulturowych, prowadzącą nieraz do twórczych interakcji. Badania nad tą sferą są niezwykle trudne i nie zaowocowały dotąd na polskim gruncie znaczącym dorobkiem. Za jedno z najważniejszych zadań „Teki Lubelskiej” przyjmujemy ich inspirowanie. Zamierzamy w tym celu publikować prace analizujące kulturę Lubelszczyzny z perspektywy rożnych nauk humanistycznych. Liczymy, że nowa seria znajdzie szerokie grono czytelników dostrzegających potrzebę autentycznie interdyscyplinarnych badań. Praca nad zbiorową pamięcią wymaga nieustannego reinterpretowania historii.
Piotr Krasny, Jacek Maj

W pierwszym tomie znalazła się m.in. opowieść o lubelskich latach Hanny Malewskiej – jednej z najważniejszych polskich pisarek XX wieku, korespondencyjny dialog Zbigniewa Herberta z arcybiskupem Józefem Życińskim oraz materiały o profesor Małgorzacie Kitowskiej-Łysiak (1953–2012) – wybitnej historyczce i krytyczce sztuki. Drugi tom tworzą nieznane zdjęcia Lubelszczyzny wykonane podczas etnograficznych objazdów inwentaryzacyjnych profesora Romana Reinfussa w latach 50. i 60. XX wieku.

Honorowy patronat:
Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin
Krzysztof Hetman - Marszałek Województwa Lubelskiego

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz Fundacji PKO BP
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej