W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Projekcja filmu "Bloki"
Data rozpoczęcia 2018-09-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na projekcję filmu „Bloki”, promocję książki „Architektura w Polsce 1945-1989” oraz dyskusję z reżyserem Konradem Królikowskim, autorką Anną Cymer i Jakubem Głazem, krytykiem architektury.

Bloki są jak powietrze, tworzą polski krajobraz, choć – wbrew pozorom – nie są jednorodne. Powstawały w różnym czasie, w odmiennych technologiach – podporządkowane często bardziej decyzjom politycznym i ekonomicznym, niż woli podpisanego pod projektem architekta. Ale, wbrew kasandrycznym przepowiedniom, mają się bardzo dobrze; modernistyczne osiedla nie wyludniły się lub nie zmieniły w slumsy, co wcale nie jest europejskim standardem.

Film „Bloki” to pierwsza tego typu próba uchwycenia, czym są i co dla nas znaczą tytułowe budynki, te z PRL-u, jak i z III RP. „Bloki” to różne głosy, perspektywy, osobiste historie mieszkańców i projektantów – zestawione z uważnym spojrzeniem kamery na dzisiejszy stan polskich osiedli.

Po filmie zapraszamy na rozmowę z jego reżyserem Konradem Królikowskim oraz Anną Cymer, krytyczką architektury, której książka o polskiej architekturze między 1945 a 1980 rokiem trafiła właśnie do księgarń. „Architektura w Polsce 1945-1989” Anny Cymer jest właśnie tym, co zapowiada tytuł: rozpisaną na 476 stron i 150 zdjęć, szeroką panoramą architektury powojennej Polski – od odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż po postmodernizm. Jak pisze autorka, „wbrew pozorom lata 1945–1989 nie były homogeniczne – realia, w jakich działali architekci, możliwości inwestycyjne, rozwiązania stylowe czy konstrukcyjne zmieniały się na przestrzeni lat. Podobnie, jak wyjątkowo wtedy istotny dla budownictwa, klimat polityczny”.

Spotkanie poprowadzi Jakub Głaz.

Konrad Królikowski – autor wystaw multimedialnych, twórca wideo, autor muzyki. Jako fotograf współpracuje z wydawnictwami w Polsce, realizuje zlecenia na terenie wielu krajów, również poza Europą. Z wykształcenia jest socjologiem, był pracownikiem Zakładu Socjologii Kultury Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, współpracownikiem Polskiego Radia Szczecin. Jest aktywny artystycznie od końca lat osiemdziesiątych.

Anna Cymer – historyczka i popularyzatorka architektury, dziennikarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, m.in. do „ARCH” i portalu culture.pl. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Warszawianka, która uwielbia Górny Śląsk, niedoszła absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Maniakalnie fotografuje budynki.

Jakub Głaz – krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych, z wykształcenia architekt. Zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie fachowej i popularnej, radiu i telewizji oraz działaniami na rzecz naprawy miast. Współtwórca poznańskiej inicjatywy „Centrum Otwarte” (wcześniej “Otwarte”) zajmującej się edukacją i animacją działań w zakresie architektury i urbanistyki. Współautor książki dla dzieci i dorosłych „Wspólne nie znaczy niczyje” oraz telewizyjnego cyklu „Księga Przestrzeni”. Jeden z laureatów zeszłorocznej nagrody dziennikarskiej Izby Architektów RP.

Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji projektu Patterns of Europe | Wzory Europy.

W ramach wydarzenia „W roli głównej: BLOKI” odbędą się również warsztaty medialabowe „Drukujemy Lublin – warsztaty projektowania przestrzennego i druku 3D” (5-7 października 2018). Planowanym efektem warsztatów są wydruki charakterystycznych dla Lublina obiektów architektonicznych, reprezentujących przede wszystkim okres modernizmu. Zajęcia poprowadzą trenerzy ze Stowarzyszenia Robisz.to. Zapisy na warsztaty są już zamknięte. Warsztaty „Drukujemy Lublin” odbywają się w ramach Warsztatu Medialabowego.