W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekcja filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" w ramach cyklu Miasto Movie

Projekcja filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" w ramach cyklu Miasto Movie
Data rozpoczęcia 2013-02-13
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Film

Reż. Danny Boyle, czas 120’, 2008 r.

Slumdog. Milioner z ulicy – to film, który w roku 2008 święcił triumfalny pochód przez światowe festiwale filmowe zgarniając po drodze 8 Oskarów, 4 Złote Globy i 7 nagród BAFTA, żeby wymienić tylko te najważniejsze trofea. Znawców i entuzjastów kina ujęła reżyserska wizja Danny'ego Boyla oraz udane połączenie kina autorskiego z baśniowo - musicalową estetyką a la Bollywood.

Bohater filmu - Jamal - ubogi mieszkaniec wychowany w slumsach Bombaju, bierze udział w hinduskiej wersji, znanej na całym świecie, gry telewizyjnej „Milionerzy”. Z każdym kolejnym pytaniem, powiększa swój majątek, a tym samym podsyca podejrzliwość i nieufność gospodarza programu. W scenach wspomnień bohatera, ukazanych w licznych retrospekcjach, widz dowiaduje się stopniowo w jakich okolicznościach Jamal  zdobył wiedzę niezbędną do wygrania programu, a były to okoliczności dość niesamowite. Boyle kreśli historię człowieka z marginesu społecznego, posiadającego jednak niezwykle silną wolę, upór oraz niezbędną odrobinę szczęścia, by móc odwrócić zły los. Wszystko odbywa się jak w klasycznej baśni, z tą tylko różnicą, że tłem tej opowieści nie jest czarodziejska kraina, lecz mroczne, pełne zagrożeń i przemocy slumsy Bombaju, a tradycyjna walka dobra ze złem przybiera bardzo bliskie realnemu życiu kształty. Cechą kina Danny'ego Boyla jest sprawne poruszanie się w różnych konwencjach i gatunkach filmowych. Artysta nie lubi się jednak powtarzać i za każdym razem sięga po nowy rodzaj języka filmowego. Przed „Slumdogiem” reżyser miał już na koncie wybitny „Trainspotting”, kryminalny pastisz „Płytki grób” czy przygodową „Niebiańską plażę” i widać wyraźnie , że jak ryba w wodzie czuł się też w schematach bollywodzkich, choć momentami bardzo interesująco poza nie wychodził, dając nurtowi nową jakość.
„Slumdoga” warto obejrzeć zarówno dla samej historii, jak i dla ciekawego obrazu współczesnych Indii.

Film jest prezentowany w ramach cyklu Miasto Movie #2 - Wielkomiejska baśń
Kino od dnia swoich narodzin było specyficzną sztuką opowiadania historii. Przyciągało i fascynowało ludzi ruchomymi obrazami. Legendarny „Wjazd pociągu na stację w Ciotat” autorstwa braci Lumiere wywołał szok ale i ogromne zaciekawienie widowni. Był to schyłek XIX wieku a zarazem początek pięknej historii filmu. Chwilę później świat poznał wielkiego maga i wizjonera kina - Georgesa Melisa. Jego fantastyczne opowieści, odrealnione i niesamowite historie można śmiało uznać za przykład pierwszych filmowych baśni. Do kanonu weszły takie dzieła jak: „Podróż na księżyc”, „400 diabelskich żartów”, „Zdobycie bieguna” czy „Podróż do krainy niemożliwości”, a z licznych pomysłów artysty do dziś czerpią twórcy nam współcześni. Filmowa baśń natomiast znalazła swoje stałe miejsce pośród innych gatunków. Można powiedzieć, że  w dzisiejszym popkulturowym kinie przeżywa wręcz prawdziwy renesans. Każdego roku na ekrany wchodzą produkcje oparte na baśniowych motywach, czasem w ujęciu klasycznym, czasem przemieszane z ikonografią komiksową lub zapożyczoną z gier komputerowych.

W tym nurcie funkcjonuje również tzw. „baśń wielkomiejska” czyli opowieść osnuta na miejskiej legendzie lub posiadająca rozpoznawalne elementy magiczne bądź fantastyczne. Akcja wybranych przez nas filmów osadzona jest w przestrzeni miejskiej (czasem miasta realnego jak np. Nowy York w filmie „Fisher King”, czasem fikcyjnego jak choćby w „Mieście zaginionych dzieci”), przesłanie natomiast, jak to zwykle w baśniach, pozostaje uniwersalne i czytelne. Ciekawą kategorią w tym przypadku są tzw. „Urban Legends” - czyli legendy miejskie, bardzo chętnie wykorzystywane przez scenarzystów filmowych. Do kultowych można zaliczyć już mity o aligatorach grasujących w kanałach Nowego Yorku czy nasze czarne wołgi porywające małe dzieci z ulic miast. Każde miasto ma swoją własną opowieść i wiele z nich znalazło już drogę na duży ekran. W nadchodzącej odsłonie Miasto Movie postaramy się zaprezentować Państwu kilka ciekawych przykładów takich właśnie obrazów. Miasto będzie zatem scenerią niezwykłych wydarzeń, niesamowitych historii, wielkich wzruszeń i miejmy nadzieję, triumfu dobra nad złem.  

O Cyklu Miasto Movie:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych, gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia.
Miasto w naszych pokazach ma wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Uwaga! Pokazy filmowe z cyklu Miasto Movie obywać się będą w nowej siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5.

Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej