W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki „Człowiek o twardym karku"

Promocja książki „Człowiek o twardym karku"
Data rozpoczęcia 2013-03-14
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie autorskie

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", Kultura Liberalna i Wydawnictwo Czarne zapraszają na promocję książki „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela” oraz spotkanie autorskie z Dariuszem Rosiakiem.

Spotkanie poprowadzi: Bartosz Gajdzik

Trudno być Żydem, ale niełatwo i księdzem, a co dopiero jednym i drugim naraz. Do tego będąc sierotą z Holokaustu, na ziemi przesiąkniętej krwią. Zmuszanym do rozmów z bezpieką. I z antysemitami, często w koloratkach. Odrzucanym przez katolickich współwyznawców i żydowskich współplemieńców. Nie znam większego sieroctwa. Ta książka jest rewelacyjna nawet dla kogoś tak obeznanego z tematem jak ja. I wcale nie jednoznaczna, bo wiarogodni rozmówcy wzajemnie sobie zaprzeczają. Nawet księża. Komu wierzyć? To kwestia sumienia.
Henryk Grynberg

To znacznie więcej niż barwna, wciągająca biografia. To mądra książka o bólu. O bólu oraz o strasznych ranach w pamięci żydowskiej, a także o poranieniu pamięci polskiej i litewskiej, rosyjskiej i niemieckiej. I o nabrzmiałych bólem relacjach chrześcijan i Żydów. To fascynująca, choć często gorzka książka o PRL-u i Izraelu, o przedwojennych Święcianach, o KUL-u, o kibucu Sde Elijahu i katolickiej wspólnocie przy Ha-Raw Kuk w Jerozolimie. To głęboka książka o nieustępliwym poszukiwaniu własnej tożsamości formowanej i deformowanej przez tragiczną historię XX wieku.
Maciej Zięba OP

Dariusz Rosiak (ur. 1962) — dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”, dziś prasowy „wolny strzelec”. Wydał Oblicza Wielkiej Brytanii (2001) — owoc dziewięcioletniej pracy dziennikarskiej nad Tamizą, i Żar. Oddech Afryki (2010) — zbiór reportaży z podróży do kilkunastu krajów tego kontynentu.

Wstęp wolny.