W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki Dagmary Kociuby

Promocja książki Dagmary Kociuby
Data rozpoczęcia 2013-05-23
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS zapraszają na promocję książki Dagmary Kociuby "Lublin. Rozwój przestrzenny i funkcjonalny od średniowiecza do współczesności".

Lublin. Rozwój przestrzenny i funkcjonalny od średniowiecza do współczesności to interdyscyplinarne opracowanie łączące dotychczasową wiedzę z zakresu historii, archeologii, urbanistyki, geografii, kartografii i GIS z wynikami wieloletnich badań autorski dotyczących uwarunkowań rozwoju Lublina na przestrzeni wieków. Opracowanie stanowi unikalny przykład syntezy wiedzy na temat miasta.

Praca stanowi cenne studium z zakresu geografii miast, a głównym osiągnięciem autorki jest rekonstrukcja funkcjonalno-przestrzennej struktury Lublina – sięgająca piętnastu wieków wstecz od obecnych czasów oraz wykonana przy użyciu metodyki GIS i wykorzystaniu różnorodnych źródeł, w tym historycznych i archeologicznych. Na szczególną uwagę zasługuje (…) identyfikacja zmiennego wpływu różnorodnych czynników na stan omawianej struktury w kolejnych okresach historii Lublina.
prof. Zygmunt Górka

Po raz pierwszy w polskiej literaturze autorka nie tylko prześledziła rozwój funkcjonalno-przestrzenny miasta, ale starała się wyjaśnić zachodzące przekształcenia przez analizę celowo wybranych trzech czynników: przyrodniczych, gospodarczych i politycznych. Tak głębokie studia nas czynnikami kształtującymi strukturę przestrzenną miasta są czymś wyjątkowym w polskiej geografii osadnictwa.
Prof. Stanisław Liszewski

Dagmara Kociuba - pracownik Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z problematyką planowania przestrzennego na poziomie regionalnym, historycznych i współczesnych przeobrażeń struktury obszarów zurbanizowanych, a także polityki przestrzennej UE. Istotnym obszarem zainteresowań są aspekty przyrodnicze w gospodarce przestrzennej i regionalnej.