W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki Janusza Mozdzana

Promocja książki Janusza Mozdzana
Data rozpoczęcia 2011-10-26
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Promocja

Janusz Mozdzan "Historia Poczty Obozu Koncentracyjnego na Majdanku – O obozie, ludziach i listach"/Postgeschichte des Konzentrationslagers Lublin - Majdanek – Über das Lager, Briefe und Menschen.

72 lata od wybuchu II wojny światowej ukazała się książka temat historii poczty obozu koncentracyjnego na Majdanku. Autorem książki jest Janusz Mozdzan, zajmujący się badaniami nad korespondencją z obozów koncentracyjnych, który w swojej najnowszej pracy zajął się historią poczty obozu na Majdanku. Jak sugeruje podtytuł „O obozie, ludziach i listach” – autor przedstawia temat poprzez listy ludzi więzionych na Majdanku. W książce prezentowane są listy znanych więźniów Majdanka: księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, niemieckiego więźnia i lekarza Otto Hetta z Wuerzburga, młodego Norwega Erlinga Baucka, listy polskich chłopów z Zamojszczyzny, listy Żydów. Wszystkie one pokazują „banalność zła” i brutalność wojny. Historia poczty Majdanka została udokumentowana faktograficznie: autor przeprowadził kwerendę między innymi w Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku. Na podstawie zebranych informacji autor dochodzi do konkluzji: na Majdanku przeważająca społeczność więźniów otrzymała prawo do korespondencji z rodzinami dopiero we wrześniu 1943 roku – w ostatnich miesiącach funkcjonowania obozu. W innych obozach , np. w Dachau, Sachsenhausen więźniowie mieli od początku prawo do kontaktu z rodzinami: korespondencja była „czymś normalnym” przy całej anormalności ich egzystencji. Książka „Historia Poczty Obozu Koncentracyjnego na Majdanku – O obozie, ludziach i listach” zawiera spis literatury, reprodukcje źródłowych dokumentów, zestawienie dekretów i rozporządzeń SS dotyczących obrotu pocztowego więźniów.

Książka ukazała się nakładem Niemieckiego Zrzeszenia Filatelistów „Poststempelgilde e.V.“, zawiera 208 stron, ponad 100 fotografii. Tekst dwujęzyczny: w języku niemieckim i polskim, streszczenie w języku angielskim.

Janusz Mozdzan (ur. 1947), z zawodu informatyk, dyplomowany inżynier, mieszka w Niemczech. Od 30 lat zajmuje się badaniami dotyczącymi korespondencji więźniów obozów koncentracyjnych, dysponuje obszernym archiwum, w którym znajdują się oryginalne dokumenty. Opublikował szereg artykułów o poczcie z obozów koncentracyjnych i pracę o historii poczty obozu koncentracyjnego w Dachau. Prace Janusza Mozdana uzyskały liczne odznaczenia na wystawach Historii Poczty.

W programie spotkania:
- wprowadzenie
- Janusz Mozdzan - prezentacja książki
- Krzysztof Tarkowski (Państwowe Muzeum na Majdanku) - Korespondencja oficjalna i nieoficjalna więźniów Majdanka
- dyskusja

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej