W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Promocja książki „Jewish Lublin. A Cultural Monograph” Adiny Cimet

Data rozpoczęcia 2009-11-03
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie autorskie

W programie spotkania:
słowo wprowadzające - prof. Monika Adamczyk-Garbowska i Marcin Skrzypek
prezentacja strony internetowej poświęconej Adinie Cimet
wykład Adiny Cimet „Miejsce Lublina w kulturze i historii Żydów” (tłumaczenie prof. Monika Adamczyk-Garbowska)


Dr Adina Cimet
Jest autorką projektu edukacyjnego EPYC "When These Streets Heard Yiddish", który realizowała przy YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku. Projekt, skierowany do amerykańskiej młodzieży, jest poświęcony kulturze jidysz w Europie Wschodniej. Lublin został wybrany jako miasto pilotażowe do nauczania amerykańskiej młodzieży o życiu Żydów w Europie Wschodniej przed wojną. Na przykładzie Lublina Adina Cimet ukazuje czym była kultura jidysz oraz przybliża historię i styl życia społeczności żydowskiej posługującej się tym językiem. Projekt obejmuje czas od momentu pojawienia się Żydów w Polsce i Lublinie (XIII w.) do końca drugiej wojny światowej.

Książka Adiny Cimet „Jewish Lublin. A Cultural Monograph” (Lublin Wydawnictwo UMCS, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” 2009) opisuje Lublin, którego dziś nie można znaleźć na żadnej mapie. Książka składa się z trzech części, w których autorka przedstawia zagadnienia historyczne oraz życie społeczne, polityczne i kulturalne lubelskiej społeczności żydowskiej.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne