W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocję reprintu książki "Die Judenstadt von Lublin"

Promocję reprintu książki "Die Judenstadt von Lublin"
Data rozpoczęcia 2012-09-25
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Instytut Germanistyki UMCS zapraszają na promocję reprintu książki Mejera Bałabana "Die Judenstadt von Lublin" oraz jej polskiego wydania „Żydowskie miasto w Lublinie” w tłumaczeniu prof. Jana Doktóra.

W promocji wezmą udział: prof. Hartmut Eggert, prof. Janusz Golec i dr Adam Kopciowski.

Książka M. Bałabana "Die Judenstadt von Lublin" ("Żydowskie miasto w Lublinie") to reprint przewodnika po lubelskiej dzielnicy żydowskiej. Autor tekstu - Majer Bałaban był jednym z najwybitniejszych badaczy historii Żydów, a zwłaszcza dziejów tego narodu w Polsce. Książka jest dziełem niezwykłym. Powstawała w okresie I wojny światowej, została wydana w 1919 roku Berlinie z ilustracjami Karla Richarda Henkera. Opowiada ze znawstwem o żydowskim mieście w Lublinie dzięki czemu miasto, które nie istnieje ożywa przed oczami czytelnika.

Książka Bałabana nie powstała jako kompilacja materiałów różnego pochodzenia – jak można by mniemać, czytając we wstępie o „pracy pisanej w czasie wojny” – lecz jest świetną lekturą, dziełem dobrze opracowanym, które prezentuje o wiele więcej niż zwykły przewodnik historyczny po mieście, stanowi bowiem opis dziejów dzielnicy żydowskiej. (…) Książka Bałabana jako reprint i w polskim przekładzie może stać się jeszcze jednym kamykiem w mozaice pamięci. Być może także ożywi dzieje tego miejsca w jego głębokim, historycznym wymiarze, nawet jeśli nowsze badania naukowe skorygują te czy inne detale ogólnego obrazu. Potrzeba przywrócenia do społecznej pamięci całej historii Miasta Żydowskiego w Lublinie, o którą Bałaban troszczył się w roku 1918 (podkreślał to, gdy kończył pracę nad manuskryptem), jest dzisiaj, siedemdziesiąt lat po zniszczeniu dzielnicy żydowskiej, deportacji i zamordowaniu jej mieszkańców, aktualna bardziej niż kiedykolwiek.
Z posłowia Hartmuta Eggerta

Prof. Hartmut Eggert – emerytowany profesor Freie Universität Berlin. Badacz historii powieści z XVIII–XX wieku i kultury czytelnictwa oraz socjalizacji poprzez czytanie. Autor i wydawca cenionych publikacji książkowych. Profesor honorowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Prof. Janusz Golec – profesor zwyczajny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i dyrektor Instytutu Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej. Badacz literatury niemieckiego ekspresjonizmu i okresu Republiki Weimarskiej, literatury galicyjsko-austriackiej oraz stosunków polsko-niemieckich w literaturze XIX i XX wieku.

Dr Adam Kopciowski - pracownik naukowy w Zakładzie Kultury i Historii Żydów UMCS. Autor i współautor publikacji: "Zagłada Żydów w Zamościu" (Lublin 2005), "Księgi pamięci gmin żydowskich. Bibliografia/Jewish Memorial Books. A Bibliography" (Lublin 2008) oraz "Tam był kiedyś mój dom… Księgi pamięci gmin żydowskich" (Lublin 2009). Obecnie przygotowuje monografię poświęconą historii prasy żydowskiej na Lubelszczyźnie.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej