W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prymitywizm czy artyzm? Sztuka obozowa jako forma ruchu oporu

Prymitywizm czy artyzm? Sztuka obozowa jako forma ruchu oporu
Data rozpoczęcia 2019-11-23
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Obowiązują zapisy
Kategoria Spotkanie

Przedmioty wykonane przez więźniów w obozie na Majdanku będą tematem ostatniego spotkania z cyklu Niemi świadkowie historii.

Wydarzenie zatytułowane Prymitywizm czy artyzm? Sztuka obozowa jako forma ruchu oporu będzie okazją do obejrzenia z bliska przedmiotów związanych z funkcjonowaniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, a przechowywanych na co dzień w muzealnych magazynach.

Opowiemy historie wybranych muzealiów, a także przybliżymy losy osób, do których należały. Więźniowie w obozie na Majdanku nie mogli posiadać żadnego własnego przedmiotu oprócz przydzielonego ubrania, numeru więźniarskiego i butów. Oprócz mienia odbieranego po wejściu do obozu odbierano także tożsamość, imię i nazwisko zamieniając na numer więźniarski. Pragnienie posiadania, chociaż namiastki życia spoza drutów było powodem, dla którego ozdabiano blaszki z numerami więźniarskimi i wyszywano inicjały na skrawkach materiałów czy czapkach.

Każdy drobny przedmiot wykonany w ukryciu przez więźnia był najcenniejszym dziełem sztuki, za którego posiadanie można było narazić się na surową karę. Podczas spotkania zaprezentujemy oryginalne przedmioty znajdujące się w naszych zbiorach. Następnie zaprosimy na oprowadzanie tematyczne po terenie byłego obozu na Majdanku.

Na wydarzenie obowiązują zapisy telefoniczne 81 710 28 33 lub drogą mailową

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej