W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Prymitywizm czy artyzm? Sztuka obozowa jako forma ruchu oporu

Data rozpoczęcia 2019-11-23
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Obowiązują zapisy
Kategoria Spotkanie

Przedmioty wykonane przez więźniów w obozie na Majdanku będą tematem ostatniego spotkania z cyklu Niemi świadkowie historii.

Wydarzenie zatytułowane Prymitywizm czy artyzm? Sztuka obozowa jako forma ruchu oporu będzie okazją do obejrzenia z bliska przedmiotów związanych z funkcjonowaniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, a przechowywanych na co dzień w muzealnych magazynach.

Opowiemy historie wybranych muzealiów, a także przybliżymy losy osób, do których należały. Więźniowie w obozie na Majdanku nie mogli posiadać żadnego własnego przedmiotu oprócz przydzielonego ubrania, numeru więźniarskiego i butów. Oprócz mienia odbieranego po wejściu do obozu odbierano także tożsamość, imię i nazwisko zamieniając na numer więźniarski. Pragnienie posiadania, chociaż namiastki życia spoza drutów było powodem, dla którego ozdabiano blaszki z numerami więźniarskimi i wyszywano inicjały na skrawkach materiałów czy czapkach.

Każdy drobny przedmiot wykonany w ukryciu przez więźnia był najcenniejszym dziełem sztuki, za którego posiadanie można było narazić się na surową karę. Podczas spotkania zaprezentujemy oryginalne przedmioty znajdujące się w naszych zbiorach. Następnie zaprosimy na oprowadzanie tematyczne po terenie byłego obozu na Majdanku.

Na wydarzenie obowiązują zapisy telefoniczne 81 710 28 33 lub drogą mailową

Najważniejsze wydarzenia cykliczne