W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Przestrzeń Dźwiękowa: Rosemary, Aeroplan, Backbeat, Mohipisian

Data rozpoczęcia 2017-08-04
Godzina rozpoczęcia 20:30
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Koncert, będący swoistą muzyczną podróżą w czasie. Na jednej scenie wystąpią zarówno reaktywowane specjalnie na tę okazję jak i aktualnie działające zespoły. Wszystkie składy łączy to, że współtworzą je muzycy, którzy od wielu lat aktywnie działają na lubelskiej scenie muzycznej. Podczas koncertu czterech zespołów dodatkowe niespodzianki i goście specjalni. 

Rosemary
Zespół Mary Jane - a po zmianie nazwy - Rosemary został założony w Lublinie w 1993 roku przez nastoletnich wówczas rock'n'rollowych kumpli z sąsiedztwa. Zespół eksplodował na scenie energią rockowo-soulowo-funkowego muzycznego show. Inspiracją dla oryginalnego emploi grupy były muzyczne fascynacje związane ze ścieżkami dźwiękowymi filmów: “Backbeat” o początkach kariery The Beatles i “The Commitments”- opowieści o grupie irlandzkich muzyków zafascynowanych klasycznym czarnym soulem.Włączając do repertuaru opracowane w dynamicznych aranżacjach klasyki, jak Twist & Shout czy Rock’n’roll Music wprowadzili świeży trend na tradycyjnie rockowej scenie Lublina. W skład zespołu (w różnych okresach) wchodzili: wokal: Marek Krzykała, Jarosław Zwierz, Katarzyna Wachowska, Monika Klępka; gitary: Andrzej Horoch, Sebastian Mrówczyński, Mariusz Stanisławek, bas: Roman Jaborkhel, perkusja: Mirek Orgasiński; instrumenty klawiszowe: Adam Ziomka, Andrzej Dethloff. 

Aeroplan 
Fruwał nad Lublinem i okolicami w latach 1997-2000. Odlotowa nazwa zespołu nie była przypadkiem, bo też i tworzący go muzycy nie stronili od odlotów polegających na długich psychodelicznych improwizacjach. Klasyczne rockowe piosenki inspirowane głównie grungem, przeważnie ze zbuntowanymi lub wzywającymi do demontażu systemu tekstami, pojawiały się obok kompozycji nawiązujących do muzyki przełomu lat 60. i 70. Aeroplan stworzyli: Mirosław Jung (wokal, didgeridoo, bongosy), Roman Jaborkhel (gitara basowa), Sebastian Mrówczyński (gitary), Miras Orgasiński (perkusja).

Backbeat
Backbeat to taneczny rytm nie pozwalający na stanie w miejscu, to wiecznie zielone melodie, wywołujące szybsze bicie serca, to wreszcie czyste emocje i niepokojące nastroje rodem z filmów Tarantino, obok energicznych i korzennie rockandrollowych rytmów. Pełnokrwisty i gorący Rock and roll w najlepszym wydaniu plus zastrzyk z czystej energii. Zespół ten może się poszczycić setkami koncertów, zagranych w całym kraju. Wysoką klasę grupy doceniło też jury prestiżowego festiwalu Eko Union Of Rock 2008 w Węgorzewie, wybierając Backbeat do wąskiego grona laureatów i nagradzając kontraktem płytowym. Uczestnicy każdej imprezy z udziałem Backbeat mogą być pewni, że usłyszą i zatańczą największe Hity Rock'n'Rolla które można bez obawy uznać za piosenki nieśmiertelne.

Mohipisian 
Powstał w 2010 roku w Lublinie, sceniczny debiut zespół zaliczył rok później zyskując przychylność publiczności i przykuwając uwagę lokalnych mediów. 
W 2014 r. ukazała się debiutancka EPka, zawierająca 5 autorskich kompozycji inspirowanych klasyką lat 60 tych, amerykańską psychodelią i wyspiarską melodyką. Przebojowe indie - hity mieszają się w krótkim, ale bardzo różnorodnym materiale z echami brzmień z użyciem archaicznego instrumentarium i analogowej elektroniki. EPka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem; w mediach i portalach muzycznych ukazał się szereg pozytywnych opinii i recenzji płyty, w których twórczość zespołu przyrównywano do takich klasyków współczesnego indie-popu jak Kasabian czy Primal Scream, stawiając go w szeregu najciekawszych polskich nowych projektów czerpiących inspiracje latami 60., obok Magnificent Muttley czy Cinemon.  Obecnie, poza działalnością koncertową, zespół nagrywa kompozycje, które złożą się na pierwszą płytę długogrającą. Jej zapowiedzią jest utwór „City of Life”, który promuje pierwszy w historii zespołu teledysk. Utwór znalazł się na składance “Nowa Lubelska Muzyka 2” wydanej w 2015 r.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne