W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Rokiczanka + Odpust Zupełny – koncert

Data rozpoczęcia 2017-08-04
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Most Mariana Lutosławskiego
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Rokiczanka od ponad 15 lat zajmuje się folklorem i pokazuje światu, że „Polacy nie gęsi” i swoją muzykę mają. Zespół stanowi swoistą, muzyczną etno-perełkę, której brzmienie wyróżnia się na polskiej scenie folklorystycznej. Utwory zespołu wypełnione autentycznymi dźwiękami dawnej wsi pokazują, że polski folklor jest wciąż modny, rześki i wiecznie młody. W 2014 roku Rokiczanka została uznana za artystyczną wizytówkę województwa lubelskiego i otrzymała Nagrodę w kategorii Animator Kultury podczas Gali Kultury Województwa Lubelskiego.

Odpust Zupełny to zespół muzyki dawnej inaczej. Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu – twórczości trubadurów i truwerów piszących ku uciesze rycerzy i dworu pieśni będące echem wypraw krzyżowych i bitew, wydarzeń politycznych, uniesień i przygód miłosnych. Źródeł inspiracji można szukać również wśród skomorochów – wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach, muzykowali na kościelnych świętach. Spadkobiercą ich działań był późniejszy nurt sowizdrzalski, obecny też w twórczości Odpustu.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne