W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sanki, śnieżki i...teatr. Najpiękniejsze przedstawienia dla dzieci na dużym ekranie

Sanki, śnieżki i...teatr. Najpiękniejsze przedstawienia dla dzieci na dużym ekranie
Data rozpoczęcia 2018-01-30
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp na projekcje za okazaniem bezpłatnej wejściówki
Kategoria Film

Był kiedyś w Telewizji Polskiej regularnie emitowany Teatr dla Dzieci. Starsi widzowie zapewne pamiętają widowiska, które opierały się na najlepszej literaturze, występowali w nich znakomici aktorzy i były niezwykłą szkołą wrażliwości. 
Chcieliśmy w związku z tym w Teatrze Starym przypomnieć kilka klasycznych przedstawień telewizyjnego Teatru dla Dzieci. Mamy nadzieję, że te pokazy sprawią przyjemność zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Dla starszych będą sentymentalnym powrotem do ich dzieciństwa. Dla młodszych okazją do poznania tego, co bawiło i wzruszało rodziców, choć wierzymy, że nieprzemijająca wartość takich spektakli, jak Pchła Szachrajka czy Kopciuszek będzie doceniona także przez dzisiejsze pokolenie widzów. Być może telewizyjna oferta dla najmłodszych dzisiaj inaczej wygląda, ale czy na pewno jest lepsza?

„Pchła Szachrajka”
reż. Maciej Woityszko
1979 r. / 57’10''

Jan Brzechwa - autor
Maciej Wojtyszko - autor adaptacji
Maciej Wojtyszko - reżyseria

Widowisko poetyckie dla dzieci w oparciu o utwory Jana Brzechwy "Pan Drops i jego trupa" oraz "Pchła Szachrajka". Pierwszy utwór opowiada o Tomku - głuptasie, który po śmierci ojca został wygnany przez swoich niecnych braci, oraz jego niezwykłej grupie złożonej z menażerii, z którą występował i zdobył sławę. Ich sława dotarła aż do Kielc i sam wojewoda zaprosił ich na występ, by rozśmieszyli jego wnuczkę, która ciągle leżała w łóżku i płakała. Tomek ze swoją trupą artystyczną zrobił dla niej przedstawienie i pokazał swoje najlepsze sztuczki. Dziewczyna ożywiła się, zaczęła się śmiać i wyzdrowiała. Wojewoda zaś z wdzięczności ofiarował im gościnę w mieście. Tomek został sekretarzem wojewody, a trupa nadal robiła swoje sztuczki. Głuptasek wezwał swoich braci, obdarował ich, a z czasem pojął wnuczkę wojewody za żonę. Utwór "Pchła Szachrajka" opowiada o niezwykle psotnej i bezczelnej pchle, która oszukiwała wszystkich bez wahania i czyniła różne niegodziwości, kawały i oszustwa. W końcu jednak trafiła do więzienia, wytoczono jej proces i musiała obiecać poprawę. W przedstawieniu na szczególną uwagę zasługuje doborowa obsada aktorska.

Wstęp na projekcje za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od 15.01.2018r.