W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa w 170. rocznicę urodzin pisarza

Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa w 170. rocznicę urodzin pisarza
Data rozpoczęcia 2017-08-20
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce zbiórka pod Trybunałem Koronnym (Rynek 1) w Lublinie
Organizator Studio Format | Wydawnictwo Episteme
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

W 170. rocznicę urodzin Bolesława Prusa spacerujemy po Lublinie i patrzymy na miasto oczami pisarza! Trasę wyznacza XIX-wieczna mapa, towarzyszą nam ryciny i zdjęcia z epoki, notatki Prusa o mieście i artykuły z ówczesnej prasy.
20 sierpnia 1847 roku urodził się Aleksander Głowacki. Młody Oleś dzieciństwo i wczesną młodość spędził właśnie w Lublinie – u ciotki Domiceli Olszewskiej w kamienicy przy Olejnej 8, w Szkole Realnej tuż przy katedrze lubelskiej i w Gimnazjum Gubernialnym przy ulicy Namiestnikowskiej (obecnej Narutowicza). W Lublinie poznał Oktawię Trembińską, którą poślubił 14 stycznia 1875 roku w kościele Św. Ducha. Głowacki o Lublinie pisał i z Lublina czerpał inspiracje odtwarzając w „Lalce” sklep Jana Mincla z – do dziś istniejącej – kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6. Ideą spaceru jest ukazanie miasta takim, jakim je widział i jakiego doświadczał Bolesław Prus. Po XIX-wiecznym Lublinie oprowadzi Marcin Fedorowicz – specjalista w zakresie ikonografii miasta. Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Episteme, przygotowujące do druku edycję Pism wszystkich Bolesława Prusa, w ramach której do końca roku ukaże się 35 z 70 tomów całości spuścizny pisarza.

Planowane zakończenie ok. godz. 14:00, kawiarnia Między Słowami (Rybna 4))

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej