W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Aporia 43/ Dekalog: lokalna wojna światowa

Spektakl: Aporia 43/ Dekalog: lokalna wojna światowa
Data rozpoczęcia 2013-05-13
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

reżyserzy: Svitlana Oleshko, Łukasz Witt-Michałowski
autor polskiej części: Artur Pałyga
scenografia: Marek Braun
kostiumy: Marek Braun, Tamara Levshina
reżyseria światła: Marcin Kowalczuk
realizacja dźwięku: Marek Krupa
muzyka: Mykhaylo Barbara, Jozef Ostřanski
trener walki wręcz: Igor Surkov
video: Vadym Hrebennyk, Oleksandra Panchenko, Oleksandra Mushenko
tłumaczenie: Mykhaylo Barbara, Piotr Pogożelski, Alina Czyżewska, Jacek Podsiadło
występują: Mykhaylo Barbara, Alina Czyżewska, Dariusz Jeż, Angelika Kujawiak, Danuta Nagórna, Pavlo Saavyelyev, Natalia Tsymbal, Andriy Vakulenko, Iryna Voloshyna


Spektakl, składa się z dwóch części: polskiej - "Aporia'43", wyreżyserowanej przez Łukasza Witt-Michałowskiego (Scena Prapremier InVitro, Lublin) i ukraińskiej - "Dekalog: lokalna wojna światowa", w reżyserii Svitlany Oleshko (Teatr Arabesky, Charków). Artyści, posiłkując się materiałami źródłowymi, badaniami historycznymi, osobistymi wywiadami ze świadkami, odwołują się do realiów polsko-ukraińskiego konfliktu na Wołyniu w latach 1943-47. W obu częściach spektaklu wystąpi jednakowa obsada, złożona z polskich i ukraińskich aktorów.

Polska część spektaklu "Aporia'43" nawiązuje do wydarzeń na Wołyniu (1943-45), gdzie doszło do masowej eksterminacji ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich i polskich akcji odwetowych na ludności ukraińskiej, oraz do współczesnych trudności w faktograficznym ujednoliceniu wersji tych wydarzeń przez strony polską i ukraińską. Łukasz Witt-Michałowski wielokrotnie w ciągu dwóch lat powracał w miejsca tamtych zdarzeń, spotykając się z ludźmi, którzy je przeżyli. Każda z opowiedzianych na scenie historii jest więc dokumentalnym zapisem konkretnych osób i miejsc, rodzajem autorskiej odmiany teatru dokumentalnego i metody verbatim. Sprawa Wołynia, pomimo upływu prawie siedemdziesięciu lat, wciąż jest nieobecna w świadomości Polaków i Ukraińców. Aktorzy polscy razem z ukraińskimi podejmują temat nierozstrzygnięty, otwierają jątrząca się ranę niedomówień i pokątnych szeptów. Prowokując do publicznej debaty, pytają - czy dialog w tak bolesnej sprawie może być w ogóle możliwy?

Ukraińska część spektaklu oparta jest na „Dekalogu nacjonalisty ukraińskiego”, stworzonym przez 25-letniego studenta filozofii. Tego „Dekalogu” nauczyły się na pamięć setki tysięcy młodych ludzi. Był on dla nich nie tylko dokumentem, ale wezwaniem do działania. Właśnie tak żyli i tak umierali. Z perspektywy naszego czasu „Dekalog” brzmi dość dziwnie: czasem niezrozumiale, czasem śmiesznie, czasem strasznie. Ale trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy: za tymi dziesięcioma punktami stoją setki tysięcy ludzkich losów. Rozbite lustro można skleić, ale już nigdy nie będzie pokazywać jednego obrazu, a tylko różne jego fragmenty pod różnymi kątami. To tak, jakby oglądać stare zdjęcia, czytać cudze dzienniki, wędrować w czasie i spodziewać się, że historia może nas nareszcie czegoś nauczyć.


Bilety: 20/30 zł. Bilety do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w miejscu spektaklu na godzinę przed rozpoczęciem.
Rezerwacja biletów: tel. 81 53 603 21