W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl: "Emigranci"

Data rozpoczęcia 2009-05-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spektakl

Teatr Provisorium i Kompania Teatr w ramach Teatru Centralnego prezentują spektakl "Emigranci".

tekst: Sławomir Mrożek
reżyseria: Witold Mazurkiewicz
scenografia: Jarosław Koziara
muzyka: Mariusz Bogdanowicz
obsada: Jarosław Tomica, Michał Zgiet

Bohater przygotowywanego przez Witolda Mazurkiewicza spektaklu to osoba czterdziestokilkuletnia... a połowa jego życia polegała na ucieczce, emigracji i nieustannym zawieraniu kompromisów. Być może jest to człowiek, który opuścił swój kraj na dobre, nigdy nie powrócił do ojczyzny a teraz obserwuje kolejną falę emigracji – tym razem zarobkowej. Jakże w tym świecie rozczarowań i upokorzeń brzmią słowa współczesnych polityków o cudzie irlandzkim w Polsce, o powrotach nad Wisłę, jak w tym obrazie świata wygląda problem światowej emigracji w obliczu paryskich zamieszek, zamachów w londyńskim metrze czy Nowym Jorku? Tego typu pytania pokazują tragizm zjawiska emigracji – ucieczki przed czymś i pogoni za czymś czego określić się nie da. Emigracja to budowanie wielokulturowego świata, który jednak nie jest tylko walorem naszej rzeczywistości – bywa zakończony tragiczną i krwawa pointą jak w Madrycie czy Paryżu.

"Emigranci" Sławomira Mrożka uważani są za jeden z najważniejszych polskich dramatów drugiej połowy XX wieku. Napisany w 1974 roku ukazuje problemy, które chyba do dziś pozostały aktualne – z jednej strony mówi o ludziach zagubionych w zachodnim świecie, mieszkających z dala od rodzinnego domu. Z drugiej zaś strony to niezwykle trafna analiza przepaści dzielącej inteligencję od ludzi niewykształconych i niewychowanych.

Bilety: 10 pln (studenckie) i 20 pln - do kupienia w kasie Centrum Kultury
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21
Dodatkowe informacje:
tel. 081 44 022 07
e-mail: centralny@ck.lublin.pl

Najważniejsze wydarzenia cykliczne