W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl Głód Knuta Hamsuna

Data rozpoczęcia 2010-06-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce ART Studio, ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spektakl

Głód Knuta Hamsuna - Projekt Teatru Centralnego i Drammen Theater z Norwegii.

Realizacja: Ryszard Kalinowski, Łukasz Witt-Michałowski
Muzyka: Isak Anderssen
Światła: Jan Piotr Szamryk
Scenografia i kostiumy: Nia Damerell
Obsada: Jacek Brzeziński, Barbara Czajkowska, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń, Beata Mysiak, Anna Żak
Producent: Grzegorz Reske

Projekt realizowany przez twórców związanych z Teatrem Centralnym, funkcjonującym w Centrum Kultury w Lublinie, oraz Drammen Theater z Norwegii.

Szkielet realizacji stanowią fragmenty wypowiedzi starego Knuta Hamsuna z jego ostatniej powieści "Na zarośniętych ścieżkach", wplecione w rozkład dnia i jego porządek kliniki psychiatrycznej w Vindern, w której Hamsun przebywał między październikiem 1945 a lutym 1946 roku.
Hamsun przeprowadzając obronę własnej osoby wobec zarzutu zdrady ojczyzny i kolaboracji z okupantem faszystowskim, poddawany jest rozlicznym zabiegom medycznym mającym na celu wykazanie defektu psychiki jako przyczyny odpowiedzialnej za jego zachowanie.
Pod wpływem medykamentów starzec zaczyna widzieć postaci, które sam stworzył pół wieku wcześniej, stając się równocześnie samemu protagonistą napisanej przez siebie powieści " Głód". Jako stary człowiek kroczy ponownie ulicami Chrystianii błagając tym razem nie o publikację własnych fantazmatów, ale artykułu tłumaczącego jego postawę w czasie napaści niemieckiej na Norwegię.
Postaci " Głodu" są teraz równie nieczułe wobec noblisty- kolaboranta, jak niegdyś wobec pisarza- nędzarza. Twór wyobraźni- postacie z powieści Hamsuna oskarżają go na wzór realnych osób.
Powracający co jakiś czas do rzeczywistości Hamsun przesłuchiwany jest przez komisję śledczą mającą na celu ustalenie stopnia jego winy oraz świadomości tego, jaki rezonans społeczny wywołała jego postawa.
Fragmenty przesłuchań pochodzą ze sztuki " Mamut" Tankreda Dorsta. Z biegiem sztuki Hamsunowi kompletnie zaciera się różnica pomiędzy światami w których funkcjonuje. W końcowej scenie zmierza w stronę statku z powieści " Głód", który okazuje się pływać pod banderą swastyki. Hamsun odczytuje entuzjastyczne wspomnienie pośmiertne o Hitlerze i ginie zlinczowany przez książki własnego autorstwa.

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Bilety: 10 pln (studenckie) i 20 pln - do kupienia wkasie Centrum Kultury
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21

Kontakt:
Grzegorz Reske
tel.: 081 53 603 20

Najważniejsze wydarzenia cykliczne