W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Hamlet | Divadlo Kontra

Spektakl: Hamlet | Divadlo Kontra
Data rozpoczęcia 2017-06-12
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł
Kategoria Spektakl

adaptacja, reżyseria, scenografia i kostiumy – Klaudyna Rozhin
przekład – Zora Jesenska
wykonawcy: Peter Cizmar i Andrzej Palko

Jeden z najsłynniejszych tekstów w historii teatru w wykonaniu jednych z najpopularniejszych słowackich aktorów teatralnych.
premiera – 1.10. 2012, Divadlo Kontra, Spiska Nowa Wieś

Spektakl nagrodzony Nagrodą Główną Jury na Przeglądzie Teatrów Nietradycyjnych Kopriva 2012 w Koprivnice (Czechy) oraz Głównymi Nagrodami Aktorskimi dla obu wykonawców oraz Dwiema „Złotymi Czaszkami” przyznanymi przez krytyków 17. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Nasz Hamlet to człowiek, który stracił zaufania do świata. Kpi z autorytetów, demaskuje kłamstwa, nie wierzy w dobro i piękno, jest opętany śmiercią. Próbuje i nie potrafi odnaleźć swojego miejsca i sensu swojej egzystencji w świecie, w którym przestały istnieć jakiekolwiek wartości – pozostał tylko wszechogarniający smutek.

Hamlet to każdy z nas. Każdy, kto wątpi i szuka. W naszym spektaklu Hamleta gra dwóch aktorów: każdy smutek ma inny odcień, każdy cierpi i wątpi inaczej.

Ci sami dwaj aktorzy wcielają się we wszystkie pozostałe role..

Środki inscenizacyjne w spektaklu ograniczone są do minimum, aktorzy kreują kolejne postacie i tworzą świat Elsynoru za pomocą kilku prostych rekwizytów. Ascetyczna przestrzeń i monochromatyczna scenografia podkreśla wyrazistość symboli. Skupiamy się na słowie, fizyczności kreowanych postaci i nawiązaniu intymnego kontaktu z widzem.  Jest to spektakl prawdy i głębokich emocji, pozwalający widzowi na dotarcie do sedna tragedii.
Divadlo Kontra

Prezentacja spektaklu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Slovak Arts Council.
czas trwania – 80 minut

O TEATRZE DIVADLO KONTRA
Divadlo Kontra założone zostało w styczniu 2007 przez Klaudynę Rozhin, reżyserkę i tłumaczkę od lat mieszkającą w Anglii, oraz słowackiego aktora Petra Čižmára.
Pierwszą produkcją Kontry była słowacka prapremiera hitu Marka O’Rowe „Howie a Rookie” (styczeń 2007). Spektakl spotkał się z doskonałym przyjęciem widzów i krytyki. Był prezentowany na licznych festiwalach w Słowacji i za granicą. Otrzymał nagrodę Prekvapenie Novej Dramy 2007, nagrodę słowackiego LitFondu, a także prestiżową nagrodę krytyków DOSKY 2007 – Objav Sezony. Gościnnie  prezentowany był w Pradze, Bristolu, Lublinie i Warszawie, a także na największym światowym festiwalu teatralnym Edinburgh Fringe 2007.

Drugą premierą Kontry (styczeń 2008) był monodram Conora McPhersona „Rum a Vodka” („Wódka z Rumem”). Spektakl prezentowany był na festiwalach Nowa Drama w Bratysławie, Dotyki a Spojenia w Martinie, Sam na Javisku w Trencinie, a także na warszawskim Hajdparku i lubelskim Festiwalu Teatrów Niewielkich. Mimo że od premiery upłynęło już ponad 8 lat, „Rum a Vodka” wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem: mamy za sobą ponad 400 przedstawień i fanclub, którego członkowie oglądali spektakl po kilkanaście razy!

W czerwcu 2008 odbyła się premiera komedii Marie Jones „Kamene vo Vreckach” („Kamienie w kieszeniach”). Spektakl grany był w niemal wszystkich miastach i miasteczkach Słowacji, a także w Polsce i w Czechach, gdzie obydwaj wykonawcy otrzymali Główne Nagrody za kreacje aktorskie na festiwalu Kopriva 2010 (CZ).
Kolejną premierą była wielokrotnie nagradzana sztuka Endy Walsha „Bedbound” (luty 2009).
W lipcu 2009 powstał „Smiech v Temnote” („Śmiech w ciemności”), spektakl na który składają się trzy jednoaktówki Samuela Becketta: „Fragment Dramatyczny I i II” oraz „Akt Bez Słów II”. Żadna z miniatur nie była nigdy wcześniej wystawiana na słowackich scenach. Przedstawienie prezentowane było m.in. w Teatrze Studio w Warszawie.

Pierwszą premierą na własnej scenie Divadla Kontra w piwnicy zabytkowej kamienicy w Spisskej Novej Vsi był „Sv.Mikulas” („Św.Mikołaj”) Conora McPhersona (luty 2010). Spektakl prezentowany był w Krakowie i Warszawie, a także w Trencine na festiwalu Sam na Javisku i w Zvoleniu w ramach Zvolenskich Hier Zamockich.
W sierpniu 2010 repertuar Kontry wzbogacił światowej sławy thriller Susan Hill i Stephena Mallatratta „Žena v čiernom” („Kobieta w Czerni”), od 26 lat grany na londyńskim West Endzie. Była to słowacka prapremiera tego tytułu. Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu Kopriva 2014.
Kolejną premierą (luty 2011) było „Solo” („Partia Solowa”) Samuela Becketta w wykonaniu Petra Čižmára. Była to słowacka prapremiera tego utworu, który przetłumaczony został na język słowacki po raz pierwszy, specjalnie na zamówienie Kontry.

W październiku 2011 powstał „HAMLET”. W przedstawieniu wszystkie role grane są przez dwóch aktorów. W kwietniu 2012 spektakl nagrodzony został główną Nagrodą Jury na Przeglądzie Teatrów Nietradycyjnych Kopriva 2012 (Czechy), gdzie obydwaj wykonawcy otrzymali Główne Nagrody Aktorskie. Prezentowany był także w Teatrze Druga Strefa w Warszawie, na 17. i 18. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice (2015), na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gyula na Węgrzech (2016) i Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Wertep (2016).
Następną realizacją Kontry (maj 2012) był monodram Marka Koterskiego „Nienawidzę” w wykonaniu Petra Čižmára, który  na festiwalu Kreminickie Gagy 2013 otrzymał za tę rolę Nagrodą Specjalną 'Artysta Roku'.

Kolejną szekspirowską premierą (maj 2013) był „MACBETH” Williama Shakespeare'a w adaptacji Klaudyny Rozhin, inspirowanej naukami Eckharta Tolle. Spektakl prezentowany był na 9. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, Nocnych Teatraliach Strachy w Krośnie, Festiwalu Teatrów Błądzących w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice, 18. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, na festiwalu WROSTJA 2015 we Wrocławiu (gdzie otrzymał Nagrodę Rady Miejskiej Wrocławia), na Międzynarodowym Festiwalu MonoFest w Turcji, Międzynarodowym Festiwalu Monodramów "Maria" w Kijowie (2016), Mędzynarodowym Festiwalu Monodramów „Atspindys 2016” na Litwie oraz Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Armenii.
Następną produkcją Kontry była słowacka prapremiera „Porucznika z Inishmore” Martina McDonagha (marzec 2015). W maju 2016 odbyła się światowa prapremiera „Chińskiego Maharadży” na podstawie książki Wojtka Kurtyki w adaptacji i reżyserii Klaudyny Rozhin. Spektakl prezentowany był na 12. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem, 21. Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju i 24. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie.
Podczas 10 lat istnienia, Divadlo Kontra zagrało ponad 1000 przedstawień nie tylko w Słowacji, ale także w Polsce, Czechach, Niemczech, Armenii, Turcji, na Litwie, na Ukrainie, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.

O cyklu: Cykl „T1A” to powołanie teatralnej sceny jednego aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy szereg spektakli opierających się na grze jednego aktora zarówno profesjonalnego, jak i amatora. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramicznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

Monodramy prezentowane do tej pory to między innymi: „Księga Hioba” i „Nie porzucaj nadzieje” w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, „Sonata księżycowa” w wykonaniu Ireny Jun, „ERFT” i „Odzyskane” Ludomira Franczaka, „Porady dobrego Wojaka Szwejka” Wojtka Kowalskiego, „Ja, Maria” Mirelli Rogozy-Biel, „Kalina” Jagody Rall oraz „Zapis automatyczny” w wykonaniu Macieja Adamczyka, „Pięknie ładnie” w wykonaniu Katarzyny Adamczyk z Teatru Porywacze Ciał i „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” Jarosława Gajewskiego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej