W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Homo Polonicus
Data rozpoczęcia 2008-10-10
Godzina rozpoczęcia 21:30
Godzina zakończenia 23:00
Kategoria Spektakl

Teatr Provisorium i Kompania "Teatr" | Lublin
Homo polonicus
tekst: Krystian Piwowarski; reżyseria: Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz; scenografia: Robert Kuśmirowski; muzyka i warsztat wokalny: Jan Bernad; światło i dźwięk: Jan Piotr Szamryk, Janusz Opryński; występują: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet

„Główny bohater choruje na polskość, która jest źródłem jego obłędu. Nienawidzi Innego, boi się go, boi się Niemca Storcha, pogarda Francuzem, boi się Rosjanina, Żyda najchętniej by ukamienował. Jest w tekście Krystiana Piwowarskiego znaczący ślad myślenia Brzozowskiego, bohater to „zupiorzały, zeświniały szlachcic” żyjący w swoim zdziecinniałym świecie, w świecie brzydoty.
Próbujemy mierzyć się odważnie, bez taryfy ulgowej z naszą tradycją. Próbujemy w oparach, wyziewach historii oddzielić to, co jest groźnym powracającym fantazmatem a realną twardą rzeczywistością. (...) Będziemy przyglądać się „homo polonicusowi”, Polakowi, polakowatości, dokonamy sekcji na naszym bohaterze w naszym „teatrum anatomicum”. Po to, że to jedyna droga do rozbijania fałszywych mitów.”