W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl: Indukcje

Data rozpoczęcia 2010-10-19
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spektakl

Teatr Maat Projekt, Indukcje

reżyseria, choreografia, taniec: Tomasz Bazan z udziałem Jacka Poniedziałka
koncepcja przestrzeni: Tomasz Bazan, Martin Shwitsh
muzyka: Tomasz Krezymon
video: Monika Kotecka
konsultacje choreograficzne: Honzu Takamoru, Tania Androwska, Martin Shwitsh

czas trwania: 50 min

Punktem wyjścia do powstania najnowszej choreografii Tomasza Bazana było greckie pojęcie hezychia – odwołujące się do oczyszczenia, spokoju ducha, bezruchu, ciszy i w konsekwencji do niedostępności zmysłów dla świata zewnętrznego. Jej powstanie poprzedza spotkanie tancerza z Honzu Takamoru w Berlinie, gdzie artyści przez kilkanaście dni improwizowali na ulicach miasta tworząc zarys choreografii. Dzięki obserwacji tego, co się w nich rodziło pod wpływem zewnętrznych, miejskich bodźców jak i ich własnych odczuć, powstał zespół sekwencji ruchowych, zaadoptowanych później przez Bazana, poruszających zagadnienia pustki i poszukiwania tożsamości.

Duży wpływ na powstanie spektaklu miała także postać Alvarez Ortegi, argentyńskiej tancerki, owładniętej obsesją ślepoty, która świadomie zrezygnowała z używania wzroku podczas występów na scenie oraz w życiu. Zginęła śmiercią tragiczną potrącona przez samochód. Nawiązując do jej postaci spektakl podejmuje także dyskurs z poczuciem osamotnienia, lęku przed ciemnością i samotnością.

Powiązane:

Tomasz Bazan

Najważniejsze wydarzenia cykliczne