W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl JIU

Data rozpoczęcia 2008-10-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

reżyseria i choreografia: Tomasz Bazan
Realizacja światła:
Justyna Jasłowska
Taniec butoh:
(uwerto) Justyna Jasłowska i Kinga Boruń
(orato) Tomasz Bazan
(czas trwania: 50 min.)

"Stukot kół. Tam tam, tam tam, tam tam. Znów jeszcze raz. Bez tchu.."
(Stretiewski)
Podróż poprzez obrazy, slajdy wspomnień i myśli z ogrodu dzieciństwa. Przeprawa po śladach tych, których już nie ma. JIU wykorzystuje w warstwie tanecznej sposób prowadzenia ciała określanego jako butoh - stan totalnej obecności i próbę uzyskania równowagi medytującego umysłu i ciała. Kanwą spektaklu i jedną z inspiracji podczas tworzenia choreografii i scenografii stała się autentyczna historia żydowskiego chłopca cudem ocalonego z transportu śmierci do obozu zagłady w Aushwitz.
JIU wykorzystuje w swojej głównej warstwie wizualnej działania plastyczne scenografii i światło, które staje się podstawowym przekaźnikiem energii generowanej przez ciała tancerzy. JIU podejmuję próbę osiągnięcia idealnej równowagi pomiędzy plastyką, tańcem i muzyką, starając się wytworzyć możliwość wolnego poruszania się w strukturze spektaklu - gdzie każdy może obrać własną drogę poznawczą i nadać samodzielnie znaczenie widzianym obrazom.
„Dla JIU charakterystyczna wydaje się zmienność nastrojów i skrajność cielesnych wizerunków, które tancerz kreuje na scenie. Tylko one są w stanie oddać złożoność i migotliwość życia, a także pewną nadwyżkę, jaka je wyróżnia, pozwalając na spotkanie ze śmiercią. Nieciągłość istnienia otrzymuje dzięki niej gwarancję ciągłości, a tancerz może śmierć okiełznać i oswoić. Sprawić, by stała się jego drugim obliczem.”
Julia Hoczyk 30.11 07Bilety: 10 pln (studenckie) i 20 pln - do kupienia w kasie Centrum Kultury
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 15

Najważniejsze wydarzenia cykliczne