W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Księżycowy Pierrot"

Spektakl "Księżycowy Pierrot"
Data rozpoczęcia 2014-11-15
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spektakl

Spektakl do muzyki Arnolda Schönberga (Pierrot Lunaire op. 21, 1912 r.)
Bilety: I - 50 zł, II - 40 zł, III - 25 zł

CYKL: KIM JEST ARTYSTA? POSTAWA: DEMIURG. „Księżycowy Pierrot” to jedno z ważniejszych dzieł w dorobku kompozytora Arnolda Schönberga, zastosował w nim wiele nowatorskich rozwiązań, które następnie doskonalił w swojej późniejszej twórczości.

„Pierrot” jest utrzymany w tak zwanej konwencji „Sprechgesang” czyli „śpiewomowy” będącej techniką, o której Schönberg sądził, że nie powinna upodabniać się ani do śpiewu, ani do mowy zwykłej. Utwór Schonberga jest także próbą przełożenia ekspresjonizmu na świat muzyki. Młoda reżyserka Natalia Kozłowska sięgnęła po ten utwór prawie na samym początku swojej drogi artystycznej ( przed „Pierrotem” wystawiła „Nowego Don Kiszota” w warszawskim Teatrze Polskim, była asystentką reżysera Marka Weissa przy operze „Madame Curie” Elżbiety Sikory w Operze Bałtyckiej a w Akademii Muzycznej w Gdańsku wyreżyserowała „Le Villi” i „Gianni Schicchi” Giacoma Pucciniego). W utworze Schonberga interesował ja motyw artysty, czyli tytułowego bohatera.
Inspiracją był dla niej krąg artystyczny z finde sieclowego Wiednia (lata 1912-1914 i wcześniejsze), z którego wywodził się Schönberg. A przecież wokół byli jeszcze Gustaw Mahler, Alban Berg, Egon Schiele czy Oskar Kokoschka.

Przyglądając się tym postaciom i ich biografiom pytała, czy istnieje coś, co łączy wszystkich twórców: kompozytora, poetę, muzyka czy malarza. Czy możemy wyodrębnić gen sztuki z człowieka? Co jest dokładnie pośrodku wszystkich dziedzin sztuki, z jakiego wspólnego pnia wyrastają? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania Kozłowska zapuszcza się w świat wizji i wyobraźni. W kilku scenach jej opery Poeta-Demirug nadaje życie widom, gorączka skojarzeń prowadzi do stworzenia bytów rzeczywistych. Czyżby to co wspólne dla artystów wszystkich dziedzin sztuki kryło się w przemianie nieistniejącego w materialne? Muzyka ma ciało. Poezja jest budowlą. Obraz się porusza. Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

czas trwania: 60 minut bez przerwy