W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Mały las, krótki sen

Spektakl: Mały las, krótki sen
Data rozpoczęcia 2020-03-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 20/30 zł
Kategoria Spektakl

Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Shakespeare’a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz tekstów Artura Pałygi.

Jeden z najbardziej lubianych utworów Williama Shakespeare’a, niezwykle barwna, hipnotyczna opowieść o pułapkach miłości, a równocześnie gorzka satyra na patriarchalną kulturę, w której starzy nie rozumieją młodych, mężczyźni kobiet, a rządzący – poddanych. Ludzie utkwili w swoich niespełnionych pragnieniach i już tylko elfy słyszą wołanie cierpiącej Natury.
A uratować może ich tylko… teatr?

Pójdziemy na spacer? „Sen Nocy Letniej” Shakespeare’a, „Śmierć Ofelii” Wyspiańskiego i „Senność” Pałygi składają się na oniryczną podróż miłosnych rozbitków, błądzących po coraz to mniejszym lesie. Czy wystarczy w nim miejsca na miłość? Obok nas w ogniu niespełnionych, ludzkich namiętności popieleją rośliny i zwierzęta. Czy gryzący dym przebudzi nas wreszcie ze snów o potędze?

„Jakieś myśli – co nie moje. Co skądś, jakoś do mnie przyszły… Ja się własnych myśli boję! Co zostanie gdy się spali las? Ten las. Ten, którym jestem. Co ocalić? Ktoś zabity tutaj leży! To ja? Sama? Kto mnie zabił? Kto okłamał, że ja żyję? Czym się staję, kiedy gniję i wysycham? Co zostaje? Sen! Widzenie! Jestem głodem i pragnieniem! Stop!!!”

Co mówi do nas las? Gdy przymierzymy maski zwierząt i roślin, gdy się zmieszają nasze myśli, kiedy im damy nasze słowa? Odpowiedź znajdą rzemieślnicy, zwykli aktorzy i tancerze, gdy ich dopadnie las i sen. Zawoła poprzez postacie duszków, elfów, stworzeń nieludzkich i przedludzkich. Czy to jest wojna? Po której stronie trzeba stanąć, jeśli to wojna? Co oznacza zwycięstwo, a co klęska? Co ocalić?

reżyseria: Paweł Passini; asystent reżysera: Aleksandra Konarska; tekst: Stanisław Wyspiański, William Shakespeare (tłumaczenie: Stanisław Barańczak), Artur Pałyga; reżyseria światła: Damian Bakalarz; projekcje: Aleksandra Konarska; muzyka: Paweł Passini; scenografia i kostiumy: Magdalena Mucha; obsada: Małgorzata Kowalczyk; Magdalena Malik; Maria Pasek; Karolina Rentflejsz; Paulina Sajda; Kacper Szklarski; Łukasz Szleszyński; Agnieszka Tańska; Anna Turczyńska; Sebastian Wylot

Spektakl dyplomowy powstał we współpracy Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, neTTheatre/Centrum Kultury w Lublinie oraz Teatru Miejskiego w Gliwicach. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej