W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: "Moralność Pani Duskiej. Tragifarsa kołtuńska w III aktach"

Spektakl: "Moralność Pani Duskiej. Tragifarsa kołtuńska w III aktach"
Data rozpoczęcia 2017-05-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury SM "Czechów", ul. Kiepury 5A
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

Spektakl w wykonaniu aktorów i aktorek Akademii Teatralno - Wokalnej Jerzego Turowicza. 

"Dziś po ciężkich boleściach ukończyłam Dulska. Co to jest? Nie wiem. Pisałam ją w gorączce po prostu, może to właśnie będzie coś doskonałego, a może nic nie warte" - pisała w 1906 r. w liście do męża Gabriela Zapolska. 

Czas pokazał, że rzadko która komedia zrobiła taka karierę na scenach polskich jak właśnie "Moralność pani Dulskiej". Wystawiana wielokrotnie, obsadzana najlepszymi aktorkami, ta tragifarsa kołtuńska,  jak określiła ją w podtytule sama autorka, komedia zrodzona z nienawiści do kołtunerii, drobnomieszczaństwa, chciwości i obłudy - z lekkością pokonuje bariery czasu. Zapolska w swojej sztuce przez 3 akty wyśmiewa moralność mieszczaństwa.

Główna bohaterka - Aniela Dulska - jest postacią dwulicowa, fałszywa, chciwa, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi słabymi, biednymi i wrażliwym.  Wszystko co robi jest na pokaz. Jej postawa, nazywana "dulszczyzną"  prezentuje życie w zakłamaniu i choć premiera sztuki miała miejsce w 1906 r. w Krakowie, postawy bohaterów w niej opisanych są ponadczasowe.

I właśnie z tak trudnym, naturalistycznym repertuarem zmierzyli się nasi adepci.  Jest to dla nich nie lada wyzwanie, a jednocześnie cenna lekcja praktyczna, gdyż właśnie tak najlepiej zgłębiać tajniki zawodu aktora. Cała rodzina Dulskich to postacie barwne i kontrowersyjne - począwszy od seniorki rodu, poprzez lumpującego się pierworodnego Zbyszka, nieodrodne córeczki - Hesię i Melę, na milczącym Felicjanie Dulskim skończywszy. Nie można także zapomnieć o służącej - Hance, obdarzonej "złodziejskim sprytem" Juliasiewiczowej, konkretnej Tadrachowej czy niedoszłej samobójczyni - Lokatorce.

I w każdej z tych ról odnaleźli się Nasi słuchacze tworząc ciekawe i niebanalne kreacje aktorskie.  Zależało Nam również na powrocie do polskiego repertuaru, który niewątpliwie nieco zepchnięty do "lamusa" broni się swoim kunsztem i ponadczasowością.