W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl: Ostatni taki ojciec

Data rozpoczęcia 2010-10-18
Godzina rozpoczęcia 22:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spektakl

Scena Prapremier InVitro wystawi Ostatni taki ojciec

reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski
tekst: Artur Pałyga
muzyka: Max Kowalski
scenografia: Łukasz Witt-Michałowski
wizualizacje: Marek Krupa, Piotr Lużyński
obsada: Tomasz Bazan (taniec butoh), Arkadiusz Cyran, Remigiusz Jankowski, Dariusz Jeż, Anna Konieczna, Ewa Pająk, Łukasz Pruchniewicz

czas trwania: 120 min

Punktem wyjścia do powstania dramatu Artura Pałygi pod pierwotnym tytułem „Ojcze Nasz” jest "List do Ojca" Franza Kafki. Ukazuje kryzys ojcostwa opartego na autorytecie silnej i surowej ręki, odchodzenie tradycyjnych wzorców na rzecz partnerskich i bezstresowych relacji.

W spektaklu Łukasza Witt-Michałowskiego dosłowność i realizm miesza się z poetycką symboliką i groteską czyniąc z dramatu Pałygi opowieść uniwersalną, odtwarzającą proces, który sprawił, że dzisiejsi mężczyźni przestali sobie radzić. Bohaterem jest zagubiony, trzydziestoletni Franio, który próbuje przywołać i odczarować obraz traumatycznego dzieciństwa, zrozumieć, skąd pochodzą jego lęki, gniew, poczucie obrzydzenia do samego siebie. Jednak centralną postacią spektaklu, jak i odtwarzanego świata Frania i jego rodziny jest ojciec – potwór, bóg, tyran, tchórz, wymagający absolutnego posłuszeństwa, niekonsekwentny i niesprawiedliwy wojskowy. Stąd w spektaklu klimat nieustannego zagrożenia i poczucia niestabilności świata, który znajduje swoje odbicie także w zamyśle scenograficznym.

Spektakl otrzymał zespołową nagrodę za najlepsze przedstawienie dla autora, twórców i wykonawców spektaklu, indywidualną nagrodę za reżyserię dla Łukasza Witt-Michałowskiego w XV Ogólnopolskim Konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej a także nagrodę za spektakl dla reżysera, autora tekstu i autora muzyki oraz zespołu aktorskiego na VIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne