W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Rytuał Przodków" w wykonaniu Teatru Imperialnego

Spektakl "Rytuał Przodków" w wykonaniu Teatru Imperialnego
Data rozpoczęcia 2020-07-04
Godzina rozpoczęcia 21:30
Miejsce Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Organizator Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka"
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy
Kategoria Spektakl

Poprzez spektakl "Rytuał Przodków" wracamy do historii Chatki Żaka, czyli oddolnych inicjatyw studentów, wyrastających z ich własnych potrzeb, a nie przez kogoś im narzuconych. Bardzo cieszę się, że Teatr Imperialny działa w naszej instytucji i jego członkowie mogą tutaj rozwijać swoje pasje, eksperymentować z formami, na które pozwala teatr studencki - mówi Izabela Pastuszko, dyrektor programowy ACK UMCS Chatka Żaka. Rytuał Przodków jest wyjątkowy, ponieważ nie ma w nim jednej akcji fabularnej, a w zamian tego toczy się kilka różnorodnych tematycznie wątków pochodzących z różnych epok. Łączy w sobie sceny wybrane przez aktorów, które są emanacjami osobowości poszczególnych osób tworzących ten spektakl - stwierdza Przemysław Mrowiński, prezes Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowym Teatrologów i koordynator Teatru Imperialnego.  

Spektakl podejmuje próbę adaptacji jednego z najstarszych i najbardziej tajemniczych obrzędów naszej zapomnianej dziś, słowiańskiej kultury - Dziadów. Tajemnicza opowieść, która powoli wprowadza nas w klimaty pogańskiego świata, umożliwia nowe spojrzenie na tematy tradycyjne. Pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące ludzką psychiką, związane
z potrzebą transcendencji, przekraczania progu wieczności i sięgania po wiedzę przodków w odpowiedzi na dręczące człowieka dwudziestego pierwszego wieku dylematy.

Punkt wyjścia do kompozycji stanowi mickiewiczowski opis obrzędu, na którego kanwie rozciąga się muzyczna opowieść, pełna pieśni, splatająca w sobie historię kilku dusz przybyłych do naszego świata. Chcą podzielić się z żyjącymi mądrością i przestrogami, które sprawiłyby, że ich losy potoczyłyby się szczęśliwiej. To spotkanie nie byłoby możliwe bez bogini Mary (Marzanny). To właśnie na cześć Zmory pierwotnie obchodzono to święto. Wierzono, że jest w stanie otworzyć drzwi między światami i nie tylko zabrać duszę zmarłych, ale i przywieźć je z powrotem.

Scena - miejsce święte dla aktorów, na czas widowiska staje się miejscem rytuału, pełnym ceremonialnych przedmiotów, jedzenia i napojów potrzebnych, aby uczta między żywymi i umarłymi mogła się odbyć. Najważniejsze w całym obrzędzie jest światło świec, które jak latarnia morska dla dusz, wskazuje drogę podróżnikom z zaświatów do miejsca spotkania. Ogień nie tylko jest drogowskazem, ale także ma za zadanie uniemożliwić wyjście na świat demonom - duszom ludzi zmarłych nagłą śmiercią, samobójców, topielców, które jak wierzono, w tym czasie potrafiły wyrządzić wiele szkód.

Zburzenie czwartej ściany i włączenie widza w akcję, pozwala widowni poczuć obecność dusz wędrujących między światami. W tym widowisku aktorzy stają się guślarzami dziadów, każdy z nich jest medium, które udostępnia swoje ciało i głos, aby dać przemówić duchom zmarłych. A może jest odwrotnie? Może to historie zmarłych, dają powód żywym do mówienia?

O Teatrze Imperialnym 

Teatr Imperialny to grupa artystyczna działająca w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Składa się ze studentów i doktorantów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Grupa działa przy Studenckim Kole Artystyczno-Naukowym Teatrologów (SKANT), którego opiekunem jest dr Jarosław Cymerman z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Instytutu Filologii Polskiej UMCS. 

Widowiska znajdują się pod nadzorem Ekateriny Sharapovej - absolwentki Lubelskiego Studium Teatralnego CSK/UMCS, studium pantomimy w Krasnojarsku oraz teatrologii UMCS, która pełni rolę naszej reżyserki. Czuwa nad wymiarem artystycznym i estetycznym naszej pracy, sprawiając, że wiele kreatywnych pomysłów staje się jednym wybitnym spektaklem. Natomiast kwestiami organizacyjnymi zajmuje się prezes SKANT, Przemysław Mrowiński, student Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Zapisy na spektakl przyjmuje Teatr Imperialny pod linkiem: https://tiny.pl/7c5l7  

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej