W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Śpiąca Królewna"

Spektakl "Śpiąca Królewna"
Data rozpoczęcia 2012-03-20
Godzina rozpoczęcia 09:30
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Spektakl

Reżyseria: Czesław Sieńko

Scenografia: Maria Balcerek

Muzyka: Mirosław Gordon

Asystent reżysera: Ilona Zgiet

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co robią wróżki, kiedy się nudzą – to zapraszamy na naszą najnowszą premierę „Śpiąca królewna”. To historia znana nam wszystkim z opowieści naszych babć, cioć czy niań… O tym, jak król i królowa długo nie mogli mieć dzieci, aż w końcu urodziła się im córeczka – królewna. Król i królowa byli tak szczęśliwi, że zaprosili na matki chrzestne wszystkie wróżki… ale… zapomnieli o jednej… I jak się okazało, wróżki nie są takie cudowne, jak się nam wszystkim wydaje…

Pomysłodawcą, adaptatorem tekstu i reżyserem naszej premiery jest Czesław Sieńko, a oprawa scenograficzna wyjdzie spod pędzla i ołówka Marii Balcerek, twórcy najwyższej marki, scenografa znanego w Polsce zarówno ze spektakli lalkowych, jak i największych przedstawień operowych.

Występują:

Gabriela Jaskuła: Królewna

Bożena Dragun: wróżka Rodia

Roma Drozdówna: wróżka Pawia

Wioletta Tomica: Wróżka Proksyda

Ilona Zgiet: Wróżka Zenta

Urszula Pietrzak: Starowinka

Maria Wąsiel: Ochmistrzyni

Bartosz Siwek: Książę

Bogusław Beniu Byrski:

Król Piotr Gajos: kamerdyner Jan

Mateusz Kaliński: "Trochę-Błazen-Trochę-Poeta"

Spektakl dla dzieci od 5 lat.

Maria Balcerek - scenograf spektaklu „Śpiąca Królewna” . Urodzona w 1960 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Kielcach, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie studiowała w Pracowni Tkaniny Unikatowej u Janiny Tworek – Pierzgalskiej i Aleksandry Mańczak oraz Pracowni Malarstwa u Andrzeja Szonerta. Maria Balcerek jest artystką uprawiająca różne dziedziny sztuk plastycznych. Już pod koniec lat 80. zainteresowała się scenografią teatralną . W 1992 roku odbyła się pierwsza premiera z jej projektami do przedstawienia "Czupurek" B. Hertza w Teatrze im. St. Jaracza w Łodzi. Rozpoczęła współpracę z najważniejszymi scenami operowymi w kraju, m. in: w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, we Wrocławiu. Jej scenografię i kostiumy mogliśmy oglądać między innymi w Teatrze Muzycznym w Łodzi i Gdańsku, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Starym i im. Słowackiego w Krakowie.

Zainteresował ją również repertuar dla dzieci, współpracuje z Teatrem Arlekin w Łodzi, Teatrem Guliwer w Warszawie Teatrem Lalek w Olsztynie i Wrocławiu, Teatrem im. Andersena w Lublinie.

Świat animacji stał się Jej bardzo bliski. Współpraca ze Studiem Filmowym SE-MA-FOR w Łodzi i TVP w Poznaniu przyniosły 14 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in.: Millenium Film Festiwal of Fine Arts w Szolnok (Węgry), 5th International Short Film Festival w Sienie (Włochy) czy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Poznaniu.

W przeciągi 15 lat stworzyła scenografię do ponad 70 spektakli teatralnych i operowych. Jest laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki za scenografię do "Pana Twardowskiego" W. Wolańskiego i Złotej Maski za "Carmen" P. Merimee’ a. Wśród jej projektów możemy znaleźć dekorację i kostiumy do takich sztuk jak: "Aida", "Bal maskowy", "Falstaff" G. Verdiego, "Carmen" G. Bizeta, "Człowieka z La Manchy" W. Leigha czy "Halka" St. Moniuszki .

W Teatrze „Andersena” w ostatnich latach współpracowała z Arkadiuszem Klucznikiem przy realizacji „Piotrusia Pana” oraz z Darkiem Wiktorowiczem przy „Królu Maciusiu I”.

Czesław Sieńko - reżyser spektaklu „Śpiąca Królewna”.

(ur. 1956) – polski aktor, autor tekstów, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Baj Pomorski w latach 1993–2003.

Teatr Baj Pomorski w Toruniu był pierwszym miejscem pracy po ukończeniu Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, PWST w Warszawie. Po trzech latach na toruńskiej scenie lalkowej przeniósł się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, ale powrócił po jednym sezonie. Od tego momentu do 2003 r. nieprzerwanie związany był z Bajem.

Aktorstwo połączył z pisaniem scenariuszy teatralnych oraz reżyserią, odnosząc w tej dziedzinie sukcesy na wielu scenach. Nawiązał do festiwalowej tradycji Baja i w 1994 r. powołał Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, które przekształciły się w festiwal międzynarodowy. Rozszerzył współpracę zagraniczną teatru i zabiegał o stałą obecność toruńskiego zespołu na polskich i międzynarodowych festiwalach Za jego dyrekcji Baj Pomorski znalazł się w czołówce polskich scen lalkowych. Po rezygnacji z dalszego pełnienia funkcji dyrektora w maju 2003 nie związał się na stałe z żadną sceną , cały czas jednak gościnnie reżyseruje i pisze teksty.

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt realizacji teatralnych. Współpracuje z takimi teatrami jak Teatr Lalek Arlekin w Łodzi, Bydgoski Teatr Lalek "Buratino", Teatr Animacji w Jeleniej Górze, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. Sewruka w Elblągu.

W Teatrze "Andersena" w Lublinie reżyseruje po raz drugi. Poprzednia realizacja, autorski spektakl "Róbmy to razem", miała swoją premierę w 1993 roku.

Gabriela Jaskuła - gra rolę tytułową w spektaklu „Śpiąca Królewna”. Koniecznie przez „U” otwarte. Debiutująca w Teatrze "Andersena" w Lublinie w roli Śpiącej Królewny w reż. Czesława Sieńki. Absolwentka wrocławskiego wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Studiowała również na wydziałach filozofii i pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w St. Petersburgu. Z pochodzenia krakuska ale coraz bardziej nasiąkająca dobrą atmosferą Lublina. Kiedy tylko ma okazję rusza w świat "...najczęściej stopem", w ciemno, daleko...najczęściej celując na wschód. Emocjonalnie związana z szynszylą. Może dlatego fantazjuje na temat zostania jakimś miłym zwierzakiem, ot choćby wiewiórką. Marzenie do spełnienia, zwłaszcza w Teatrze "Andersena". wystarczy przedłożyć dyrektorowi na biurko listę stworzeń, którymi aktor lub aktorka jest zainteresowana. Niestety postacie kreta, niedźwiedzia, lisicy i kury już są zarezerwowane przez starszych kolegów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej